Avertizat de Comisia Europeană, Guvernul a crescut pragul de la care firmele devin plătitoare de TVA

Guvernul a adoptat un proiect de ordonanță prin care pragul de la care o companie devine plătitoare de TVA va fi majorat de la 300.000 de lei, nivel stabilit la momentul aderării României la Uniunea Europeană, la 395.000 de lei. Măsura este așteptată de mediul de afaceri și are ca scop atât alinierea la legislația europeană, cât și reducerea poverii administrative pentru firmele mici. Pragul actual, echivalent cu aproximativ 88.500 de euro la cursul BNR din 2007, nu a mai fost actualizat de la momentul aderării.
George Russo
28 aug. 2025, 17:07
Avertizat de Comisia Europeană, Guvernul a crescut pragul de la care firmele devin plătitoare de TVA

Proiectul a fost prezentat anterior de Ministerul Finanțelor și publicat încă din luna martie pe site-ul instituției pentru dezbatere publică, însă adoptarea sa a fost amânată în contextul crizei guvernamentale din luna mai. Documentul a obținut între timp toate avizele necesare și a fost aprobat de Executiv. Totodată, România a primit un avertisment de punere în întârziere din partea Comisiei Europene pentru că nu a transpus la timp prevederile europene privind pragul de înregistrare în scopuri de TVA.

Potrivit noilor reglementări, firmele mici din România vor putea beneficia de regimul special de scutire pentru întreprinderi mici și în alte state membre ale Uniunii Europene, cu condiția ca cifra de afaceri să nu depășească la nivel unional plafonul de 100.000 de euro și să respecte limitele de scutire aplicabile în statul membru respectiv, scrie Profit.ro. Astfel, antreprenorii români vor avea o mai mare flexibilitate în activitățile transfrontaliere.

Pentru persoanele impozabile care depășesc plafonul de 300.000 de lei în luna august 2025, dar se mențin sub pragul de 395.000 de lei, nu va fi necesară înregistrarea imediată în scopuri de TVA.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, executat silit! ANAF i-a solicitat fostului preşedinte cheile de la imobilul pierdut în instanţă şi plata chiriilor încasate, cu dobânda aferentă

În schimb, dacă în aceeași lună este depășit și plafonul de 395.000 de lei, companiile vor trebui să solicite înregistrarea până la data de 10 septembrie 2025, urmând să aplice regimul normal de taxare din aceeași zi. În aceste cazuri, înregistrarea în scopuri de TVA se va considera valabilă începând cu data de 10 septembrie.

Noile prevederi oferă și posibilitatea unor firme deja înregistrate ca plătitoare de TVA să solicite scoaterea din evidență. Persoanele impozabile înființate anterior anului 2025, care s-au înregistrat până la 1 septembrie 2025 ca urmare a depășirii plafonului de 300.000 de lei, vor putea solicita revenirea la regimul de scutire dacă în anul 2024 nu au depășit plafonul respectiv și dacă, până la momentul cererii, cifra de afaceri nu a trecut de 395.000 de lei.

Aceeași facilitate se aplică și firmelor înființate în cursul anului 2025, cu condiția să nu fi depășit noul plafon de 395.000 de lei.

Citeşte şi: Criza a diluat afacerile lui Mugur Isărescu. Crama familiei guvernatorului BNR are un profit în scădere și datorii tot mai mari

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Vârsta de pensionare ar putea crește până la 70 de ani. Cine e vizat
Playtech.ro
Mașinile second-hand din străinătate, mai periculoase decât cele folosite doar în România. Mărcile cu cele mai mari probleme
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?