Bolojan: Avem în multe locuri privilegii, speciali, excepţii, risipă şi sinecuri. Unii îşi angajează rudele, alţii îşi măresc indemnizaţiile, alţii fac raportări false

El a precizat că acest set de măsuri aduce echitate, elimină risipă şi privilegii, taie sinecuri şi aduce respect pentru oameni şi dreptate.
Viorel Dobran
01 sept. 2025, 19:54
Bolojan: Avem în multe locuri privilegii, speciali, excepţii, risipă şi sinecuri. Unii îşi angajează rudele, alţii îşi măresc indemnizaţiile, alţii fac raportări false

Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, despre tabloul funcţionării statului, că avem în multe locuri privilegii, speciali, excepţii, risipă şi sinecuri iar fecare se descurcă cum poate, unii îşi angajează rudele, alţii îşi măresc indemnizaţiile, alţii fac raportări false. Asta este România pe care ne-o dorim?, a întrebat premierul. Şeful Executivului a mai spus că acest set de măsuri aduce echitate, elimină risipă şi privilegii, taie sinecuri şi aduce respect pentru oameni şi dreptate.

Şeful Executivului a declarat în plenul Parlamentului, la asumarea răspunderii pe pachetul doi de măsuri fiscale, că” doreşte să prezinte tabloul funcţionării statului nostru, care astăzi este în multe locuri plin de nedreptăţii”.

Bolojan în Parlament: „Atâta timp cât voi avea sprijinul dvs din Parlament, voi merge înainte!”/ Bolojan în Coaliţie: „De marţi, vă căutaţi premier!”

”Avem în multe locuri privilegii, speciali, excepţii, risipă şi sinecuri. Fiecare se descurcă cum poate. În multe locuri, unii îşi angajează rudele, alţii îşi măresc indemnizaţiile, alţii fac raportări false, ca să încaseze mai mult. Şi atunci, eu vă întreb pe dumneavoastră, aceasta este România pe care ne-o dorim? Aceasta este România pe care vrem să o lăsăm copiilor şi nepoţilor noştri? Eu zic că nu. De aceea vă rog să susţineţi întregul pachet de reforme şi toate proiectele pentru care astăzi ne angajăm răspunderea Guvernului în faţa Parlamentului”, a menţionat Bolojan.

El a arătat că, atunci când a pornit întregul demers, a spus că are trei direcţii de principiu. ordine în finanţele ţării noastre, buna guvernare şi respectul pentru cetăţeni. ”Acestea rămân reperele noastre. Vreau să le mulţumesc colegilor de cabinet, care au lucrat la acest set de măsuri, pentru că a fost un efort de echipă al tuturor ministrilor, indiferent de culoarea politică. Ştiu că nu este un pachet legislativ perfect, care este începutul reaşezării statului român pe base de corectitudine şi respect pentru români”, a menţionat Bolojan.

Guvernul își asumă răspunderea, luni, pe cinci proiecte din al doilea pachet de reformă. Bolojan: „Avem trei direcții: ordine în finanțe, buna guvernare și respectul pentru cetățeni”

El a precizat că acest set de măsuri aduce echitate, elimină risipă şi privilegii, taie sinecuri şi aduce respect pentru oameni şi dreptate.

”Într-un cuvânt, un stat mai corect cu românii. Dacă va fi nevoie să ajustăm unele politici, o vom face. Dacă vom putea să uşurăm povara fiscală asupra oamenilor, fără a desechilibra din nou economia, o vom face. Eu cred că undeva spre jumătatea anului următor, dacă se va merge înainte, vom constata că am reuşit o corectie de curs. De acolo există perspectiva de creştere”, a mai spus premierul Ilie Bolojan în Parlament.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău a vorbit despre gestul pe care l-a făcut în urmă cu câteva ore. Atât de emoționant! | FOTO
Fanatik.ro
Rapid, negocieri de ultimă oră. „E de profilul lui Borza”. Când ajunge Doumbia. Exclusiv
Capital.ro
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție Tezaur. Dobânzi de până la 7,15% pentru românii care investesc în titluri de stat
Playtech.ro
Cod Galben de caniculă în România. Unde urcă temperaturile la 36 de grade și cum va fi vremea în București
Adevarul
Controalele sau neglijența? Ce a ucis, de fapt, litoralul românesc: „Problema de fond rămâne”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Viorel, un tată român de 26 de ani, s-a stins din viață în Italia. Acasă îl așteptau o soție și doi copii mici
iamsport.ro
Trauma care i-a schimbat viața fratelui lui Radu Drăgușin: ”Un om barbar. Nu concepeam așa ceva!”
MediaFlux
Guvernul ar urma să mărească pensiile în 2027. Ministrul Finanțelor: „Avem în calcul o indexare, dar trebuie să fim foarte prudenți”
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat