EXCLUSIV. Mihai Tudose îl demolează pe Bolojan: „Asta cu demisia e un act unilateral. Nu știu dacă e o amenințare sau o promisiune, dar mai vedem”

Tensiunile din Coaliţie cresc cu fiecare şedinţă, măsurile de austeritate cască o prăpastie tot mai mare între partidele aflate la guvernare, iar premierul Ilie Bolojan flutură demisia de fiecare dată când este contrazis. Mihai Tuduse spune că ameninţările seamănă cu povestea "Petrică şi lupul".
Viorel Dobran
17 sept. 2025, 21:21
EXCLUSIV. Mihai Tudose îl demolează pe Bolojan:

Întrebat de Victor Ciutacu, în direct la România TV, dacă Ilie Bolojan a mai ameninţat cu demisia în şedinţa Coaliţiei, Mihai Tudose a răspuns în stilu-i mucalit.

Mihai Tudose despre ameninţările lui Ilie Bolojan cu demisia: „Durează 3 minute, cauți o foaie și un pix și ai plecat”

„Asta cu demisia e un act unilateral, dar și eu mi-am dat demisia din funcția de premier. Durează 3 minute, cauți o foaie și un pix și ai plecat. Acum e Petrică și Lupul. În situația aceasta, o să-și dea demisia și cei de la contabilitate o să-l țină pe statul de plată, că nu-l mai crede nimeni. Nu știu dacă e o amenințare sau o promisiune, dar mai vedem.

România TV și-a făcut KO concurența și în seara cu Bolojan invitat la Gâdea! O nouă victorie confortabilă pentru Ciutacu și ”Punctul culminant”

Unul dintre puținele lucruri care ne țin pe linia de plutire este stabilitate apolitică. Haosul politic este tot ce ne mai lipsea acum. Avem această relevanță strategică, suntem poziționați la granița fierbinte a UE și NATO, dacă mai intervine și instabilitatea politică suntem mâncați, pe românește.

Asta nu înseamnă că sunt oameni de neînlocuit și că trebuie să mănânci chestia aia, indiferent de cât de rău îți face. La un moment dat poate găsim o cale mai bună”, a spus Mihai Tudose, în direct la România TV.

Ilie Bolojan, cu demisia pe masă în şedinţa Coaliţiei: „Am spus că în condițiile astea nu putem merge mai departe! Nu sunt de acord să facem reduceri în administrație doar pe posturile vacante”

Ilie Bolojan, întrebat dacă nu foloseşte tema demisiei sale ca formă de presiune în coaliţie: Nu am făcut-o niciodată. Mi se pare un act de responsabilitate să îţi asumi să duci la capăt un proiect dacă îl poţi duce

Premierul Ilie Bolojan a declarat că nu foloseşte ideea unei eventuale demisii ca formă de presiune şi că nu a făcut niciodată acest lucru.

Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, la Antena3, întrebat dacă foloseşte ameninţarea cu demisia ca factor de presiune în coaliţie, că nu a făcut niciodată acest lucru.

Anunţul purtătoarei de cuvânt a Guvernului privind o eventuală demisie a lui Ilie Bolojan: „Fake absolut”

”Nu folosesc demisia ca formă de presiune, nu am făcut-o niciodată. Dar, în momentul în care ocupi o funcţie publică şi ştii ce trebuie făcut, ştii şi care este planul pe care trebuie să îl duci la capăt, pe baza căruia ai acceptat funcţia, este o dovadă de responsabilitate să insişti să se facă lucrurile aşa cum trebuie. Altfel, dacă doar mimăm ca în alte perioade, nu facem decât să ne întoarcem la dificultăţi”, a afirmat premierul Ilie Bolojan.

El a adăugat că nu a utilizat tema demisiei sale în mod repetitiv. ”Mi se pare un act de responsabilitate să îţi asumi să duci la capăt un proiect dacă îl poţi duce”, a precizat Ilie Bolojan.

 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Mircea Lucescu s-a decis: Ionuț Radu, înlocuit cu Laurențiu Popescu la naționala României. Portarul vine din vacanță direct în cantonament
Capital.ro
Regulă nouă la bancă. Se fac verificări suplimentare. Tranzacțiile, retragerile și plățile cu cardul, în vizorul băncii
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj