Andrei Caramitru şi-a ieşit din minţi. Pe cine a numit „psihopaţi super periculoşi, demenţi obsedaţi de bani şi putere de aia brutală”

O postare publicată pe Facebook de economistul Andrei Caramitru a stârnit numeroase reacții, după ce acesta a acuzat regimul condus de Nicolae Ceaușescu că ar fi impus restricțiile drastice din anii ’80 nu pentru motive economice, așa cum se afirma la vremea respectivă, ci pentru a alimenta rețelele de comerț exterior și serviciile din acea perioadă.
Mircea Filipescu
02 oct. 2025, 14:07
Andrei Caramitru şi-a ieşit din minţi. Pe cine a numit

Caramitru a extins analiza și asupra prezentului, susținând că oligarhii apăruţi şi îmbogăţiţi în acele vremuri ar fi evoluat în finanțatorii unor actori politici actuali. În postarea sa, Caramitru a lansat un atac direct la adresa mecanismului de decizie din timpul dictaturii comuniste, sugerând că lipsurile cu care s-a confruntat populația au avut ca obiectiv crearea unui surplus pentru export, în beneficiul unor rețele care urmăreau câștiguri financiare personale.

Economistul a insistat că propaganda din acea perioadă seamănă izbitor cu mesajele unor politicieni de astăzi.

„De ce Ceașcă a fost singurul ‘conducator’ din lume care a înfometat populația ca să plătească accelerat TOATĂ datoria ? Nimeni niciodată nicăieri nu a făcut așa ceva, pentru ca nu are nici un sens. Chiar când a fost plătită datoria tot nu s-au oprit restricțiile.”, a scris Caramitru pe rețeaua socială.

El a descris și mecanismul prin care lipsurile interne s-ar fi transformat într-o sursă de profit pentru structurile de comerț exterior și pentru serviciile regimului comunist.

„Explicația mea e următoarea. A fost convins de băieții cu ochi albaștri de la comerț exterior / DIE. Așa s-au putut ei îmbogăți! (…) dacă sufoci populația să nu mai mănânce să nu mai consume – ce rămâne poți exporta. (…) profitul în conturile firmelor de export ce credeți, atenție – ÎN VALUTĂ! Din foamea și disperarea oamenilor.”, a explicat acesta.

În opinia sa, acele rețele au supraviețuit tranziției postcomuniste, transformându-se în structuri economice și politice influente în anii ’90 și 2000.

Citeşte şi: Dan Andronic, șocat de gafele președintelui: „Nicușoare, pune, tată, mâna și învață! Te comporți ca un hamster”

„Ăștia sunt încă pe aici e plin de ei – din banii ăia au apărut oligarhii din anii 90-2000 de care spune ND ca sunt finanțatorii lui cg! Ăștia acum se ocupă de fraudă pe tva – acum importă și blochează producția aici și dau gaura mare în buget de aia plătiți voi mai multe taxe acum și e inflație. Însă nu mai au aceiași putere ca atunci. Nu se compară.”, a mai scris economistul.

Caramitru a trasat și o paralelă între sloganurile și mesajele promovate în anii ’80 și discursurile unor lideri politici actuali, nominalizându-i direct pe Diana Șoșoacă, Călin Georgescu și partidul AUR.

„Cum a fost vândută povestea populimii de ceașcă și băieții ăștia în anii 80? Suveranitate! Pace! Ne luptăm cu agenturili străine! Dacii Mihai Viteazu Stefan cel Mare Nicolaescu! Păunescu și vadim!! Fix dar fix ce urla acum soso cegeu și haur. IDENTIC.”, a mai scris fostul consilier al lui Cioloş.

Postarea s-a încheiat cu o serie de etichete dure la adresa celor pe care Caramitru îi acuză de lăcomie și cinism, într-un limbaj extrem de tăios.

„Ăștia sunt psihopați de aia super periculoși, demenți obsedați de bani și putere de aia brutală – au orgasme dacă populimea suferă și ei pot biciui iobagii.”, a conchis Caramitru.

Citeşte şi: Avocatul lui Bogdan Peşchir îl desfiinţează pe Nicuşor Dan: „Să desfiinţăm tribunalele şi să angajăm ghicitori să ne spună cine e de vină”

DailyBusiness
Criza de la CFR Călători se adânceşte! Circulaţia trenurilor companiei de stat ar putea fi întreruptă începând cu data de 7 octombrie
Spynews
Liviu Vârciu a vorbit despre relația cu Selly! De ce e artistul supărat pe influencer: "Cam asta a fost..."
Fanatik.ro
Care este, de fapt, secretul lui Ion Țiriac. Așa a reușit să facă o adevărată avere
Capital.ro
Revenirea lui Călin Georgescu. Ar fi sfârșitul lui George Simion: Disprețul lui Georgescu este cât se poate de vizibil
Playtech.ro
Ce salariu are un pompier în 2025. Cât câștigă un angajat ISU la început de carieră
Adevarul
De ce s-a întâlnit Trump cu generalii armatei americane. Expert: „Premisele catastrofale pe care le evocau unii nu s-au confirmat”
wowbiz.ro
Apariție neașteptată la înmormântarea Ioanei Popescu! Un bărbat apropiat din trecutul jurnalistei a venit să-și ia rămas-bun și a lăsat pe toată lumea fără cuvinte | EXCLUSIV
Economica.net
Noile magazine cu preţuri mici. Unde se vor mai deschide
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, fără rețineri. Cum a pozat iubita lui Victor Cornea
kanald.ro
Anunț important pentru milioane de preșcolari și elevi! Anunțul a venit chiar de la Guvern
Cancan.ro
Florin, livratorul de la Glovo care a emoționat o țară întreagă, declarații cu ochii în lacrimi după ce s-a strâns suma necesară pentru tratamentul iubitei
iamsport.ro
De la soție de milionar, la ”datoare vândută”: ”Ne-a păcălit și nu ne ajută nimeni”. S-a prezentat drept fiică de actori și fostă parteneră a unui star de la Real Madrid, dar refuză să achite chiria
MediaFlux
Blocajul bugetar din SUA lovește și România. Baza americană de la Deveselu a rămas fără finanţare
stirilekanald.ro
Lacrimi și durere la priveghiul Amaliei. Tânăra de 21 de ani s-a stins în urma tragediei din Suceava, în care și-a pierdut sora și mama: „Nu înțelegem de ce a trebuit să plece atât de devreme”
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor