Ministra Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, a convocat astăzi Comitetul ministerial pentru situaţii de urgenţă (CMSU), ca urmare a avertizărilor meteorologice şi hidrologice de cod galben, portocaliu şi roşu emise de Administraţia Naţională de Meteorologie şi de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor. Şedinţa extraordinară a fost condusă de secretarul de stat Raul Pop.
Acesta a subliniat că, în următoarele 24 de ore, cantităţile de precipitaţii pot depăşi de două ori media unei luni, ceea ce poate conduce la inundaţii locale şi probleme pe cursurile de apă. Deşi solul uscat poate absorbi parţial apele, există riscul producerii de viituri rapide şi de depăşiri ale cotelor de inundaţie. Populaţia este rugată să evite depozitarea materialelor în apropierea canalelor de scurgere pentru a nu bloca evacuarea apelor.
Meteorologii anunţă ploi abundente, de până la 110 litri pe metru pătrat în judeţele Dolj şi Olt, unde a fost emis cod roşu, intensificări ale vântului cu rafale de 70–90 km/h în Capitală şi în sudul ţării, precum şi ninsori viscolite la altitudini de peste 1500 de metri, cu depuneri de zăpadă de până la 50 de centimetri. În acelaşi timp, hidrologii au emis avertizări de cod galben, portocaliu şi roşu pe mai multe râuri din sud-vest, Muntenia, Dobrogea şi Moldova, unde se aşteaptă viituri şi posibile depăşiri ale cotelor de apărare.
Reprezentanţii Administraţiei Naţionale „Apele Române” au mobilizat 75 de utilaje şi peste 500 de oameni pregătiţi să intervină, menţinând contactul permanent cu administraţiile bazinale, prefecturile şi autorităţile locale. Totodată, au fost verificate acumulările de apă şi s-a colaborat cu Hidroelectrica pentru gestionarea viiturilor. În judeţele Dolj şi Olt, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă şi Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă au dispus manevre preventive, cu echipe operative şi mijloace tehnice suplimentare.
Ministerul Mediului reaminteşte responsabililor de amenajări hidrotehnice şi acumulări piscicole că este obligatorie respectarea strictă a regulilor de exploatare şi monitorizarea permanentă a lucrărilor pentru a proteja populaţia şi mediul. Avertizările rămân în vigoare în perioada 2–5 octombrie 2025, iar prognozele vor fi actualizate în funcţie de evoluţia fenomenelor.
Risc major de inundații. S-a emis Cod roșu pe mai multe râuri din țară. Sute de angajați ai Apelor Române, mobilizați
Apele Române sunt în stare de alertă din cauza unui risc major de inundații. Este Cod roșu pe râurile din Muntenia. În baza avertizărilor ANM și INHGA, râurile din Muntenia sunt sub Cod roșu din cauza precipitațiilor prognozate de peste 100 l/mp în următoarele 24 de ore. Viiturile rapide se pot forma pe râurile mici, cu efecte locale importante. Râurile mari sunt protejate de lucrările hidrotehnice gestionate de Apelor Române.
Conform ultimelor informații, peste 500 de angajați și 75 de utilaje ale Apelor Române sunt în alertă maximă pentru a proteja comunitățile.
Apele Române și Hidroelectrica au fost pregătite pentru preluarea surplusului de apă și atenuarea undelor de viitură care sunt prognzate să se formeze.
Echipele Apelor Române sunt pregătite să sprijine autoritățile locale și să intervină, alături de IJSU, în operațiunile de înlăturare a efectelor produse de inundații.
Autoritățile locale trebuie să transmită rapid avertizările populației și să sprijine echipele Apelor Române în intervențiile de protejare a lucrărilor de apărare existente, aflate în administrare.
„Echipele Apelor Române sunt în stare de alertă și de vigilență maximă. Intervenim 24/24 în teren, pregătiți să acționăm pentru protejarea comunităților”, a declarat Directorul General Florin Ghiță.
Echipele Apelor Române monitorizează constant nivelurile și debitele râurilor și rămân pregătite să intervină rapid în zonele vulnerabile.
Cod roșu de ploi abundente în Dolj și Olt, cu până la 110 l/mp. Mai multe avertizări cod portocaliu și galben în vigoare în jumătate de țară / Harta județelor afectate
Potrivit ANM, în județele Dolj și Olt va ploua abundent și se vor acumula cantități de apă de 100…110 l/mp. Avertizarea cod roșu este valabilă de joi, de la ora 18:00, până vineri, la ora 21.00.
Vremea va fi deosebit de rece în cea mai mare parte a țării, cu temperaturi maxime cuprinse între 7 și 15 grade, mai ridicate în Dobrogea spre 17…20 de grade și minime între 0 și 10 grade, de joi, de la ora 10, până sâmbătă, la ora 10.
Vor fi ploi importante cantitativ, intensificări ale vântului, ninsori temporar viscolite la altitudini de peste 1500 m. Din dimineața zilei de joi (2 octombrie) aria ploilor se va extinde treptat dinspre sud-vest, în întreaga țară. Se vor acumula cantități importante de apă, de 25…50 l/mp, iar în regiunile sudice de peste 70…90 l/mp. La munte vor fi precipitații mixte, iar la altitudini de peste 1500 m va ninge temporar viscolit și se va depune strat de zăpadă. Temporar, vântul va avea intensificări în sud, în est, la munte și izolat în rest, cu viteze, în general, de 45…55 km/h, iar în Muntenia și Dobrogea de peste 60…70 km/h.
În centrul și estul Munteniei și în Dobrogea, de joi, de la ora 10, până vineri, la ora 23, vor fi ploi însemnate cantitativ, fiind emis cod galben. Cantitățile de apă vor fi de 25…35 l/mp și local de 40…50 l/mp.
În județele Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, Olt, Vâlcea, Gorj, Teleorman, Argeș, Dâmbovița și Prahova va ploua important cantitativ și se vor acumula cantități de apă de 70…80 l/mp și izolat de peste 90 l/mp, zonele fiind sub avertizare cod portocaliu .
Până vineri, la ora 23, este cod galben de vânt puternic în Muntenia, Dobrogea, estul Olteniei și în sudul Moldovei, unde vântul va avea viteze de 50…70 km/h.
De joi, de la ora 20 până vineri, la ora 2, în județele Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ialomița, Brăila, Buzău, Ilfov, municipiul București și în zona de litoral a județelor Constanța și Tulcea este cod portocaliu de vânt puternic. Vântul va avea intensificări puternice și susținute cu rafale de 70…90 km/h.
În estul Carpaților Meridionali și în Carpații de Curbură, la altitudini în general de peste 1500 m va ninge temporar viscolit (rafale de 50…70 km/h) și se va depune strat de zăpadă (10…30 cm). Este în vigoare o avertizare cod galben până vineri la ora 23.
Prognoza meteo 3 octombrie. Vreme rece cu ninsori la munte și ploi în restul țării
În zona de munte a județelor Caraș-Severin, Gorj, Vâlcea, Hunedoara, Alba, Sibiu și Brașov în general la altitudini de peste 1500 m este cod portocaliu până vineri, la ora 23. Aici va ninge abundent, temporar viscolit (rafale de 70…80 km/h) și se va depune strat consistent de zăpadă de 30…50 cm.
Zăpada se transformă în ploaie, iar de vineri, de la ora 23 până sâmbătă, la ora 10, vor fi ploi însemnate cantitativ în estul și nord-estul Munteniei, în Dobrogea, în sudul și centrul Moldovei. Cantitățile de apă vor fi de 25…35 l/mp și local de 40…50 l/mp. Meteorologii au emis cod galben pentru zona vizată.