Poliţist de la Crimă Organizată Sibiu, condamnat la închisoare pentru favorizarea infractorului

Un poliţist de la Biroul de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO) Sibiu, ofiţerul A. T., acuzat că dădea informaţii unei reţele de traficanţi de etnobotanice despre controale şi distrugea înscrisuri, a fost condamnat, vineri, la trei ani şi şase luni de închisoare cu executare.
Romania TV
02 aug. 2013, 16:11
Poliţist de la Crimă Organizată Sibiu, condamnat la închisoare pentru favorizarea infractorului

Potrivit unui comunicat transmis de Biroul de Presă al Curţii de Apel Alba Iulia, ofiţerul de poliţie A. T. a fost condamnat, vineri, la trei ani şi şase luni de închisoare cu executare pentru sprijinire sub orice formă a unui grup infracţional, favorizarea infractorului, omisiunea sesizării organelor judiciare, sustragerea sau distrugerea de înscrisuri, informează Mediafax.

Conform sursei citate, Curtea de Apel Alba Iulia a respins cererea de schimbare a încadrării juridice formulată de inculpat şi a decis, pe lângă condamnarea acestuia, şi aplicarea unei pedepse complementare de doi ani de interzicere a unor drepturi.

Citeşte şi Poliţist din Roman, reţinut după ce a cerut 4.800 de euro pentru a modifica date din dosare penale

De asemenea, Curtea de Apel Alba Iulia a dedus din pedeapsa aplicată perioada reţinerii şi arestării preventive, începând cu data de 20 martie şi până vineri.

Poliţistul de la Biroul de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO) Sibiu a fost arestat preventiv, în martie, de Curtea de Apel Alba Iulia, fiind acuzat de favorizarea infractorului, sprijinirea unui grup infracţional şi obstrucţionarea organelor de anchetă, potrivit unor surse judiciare.

Sursele citate declarau atunci că ofiţerul este cercetat în cel puţin trei dosare, pentru favorizarea infractorului, sprijinirea unui grup infracţional şi obstrucţionarea organelor de anchetă, fiind monitorizat mai mult timp de către procurorii DIICOT, cu suspiciunea că ar avea legături cu grupări infracţionale.

Poliţistul era cercetat şi pentru distrugerea de înscrisuri oficiale, fiind suspectat încă din luna ianuarie, când a fost destructurată o reţea de trafic de etnobotanice din municipiul Sibiu. Reţeaua era condusă de un sibian care a deţinut un magazin de etnobotanice în municipiul Sibiu, iar când acestea au fost scoase în afara legii s-a trecut la vânzarea stradală.

În presă au apărut apoi informaţii potrivit cărora poliţistul furniza informaţii membrilor reţelei în privinţa controalelor care urmau să aibă loc la magazinul deţinut de aceasta, după care ar fi sprijinit-o prin evitarea declanşării unor dosare penale. Totodată, ofiţerul a fost acuzat că a distrus înscrisuri referitoare la aceeaşi reţea.

Procurorii DIICOT au destructurat, în 21 ianuarie, cea mai amplă reţea de distribuţie a produselor etnobotanice din judeţul Sibiu, în dosar fiind învinuite şase persoane cu vârste cuprinse între 20 şi 30 de ani. Cinci dintre membrii reţelei au fost condamnaţi la închisoare, între doi ani şi şase luni şi patru ani cu executare, iar al şaselea a primit o pedeapsă cu suspendare de doi ani.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
A făcut top 5 al bogaţilor din România: „Dacă se bagă în fotbal, într-un an se bate la titlu!” Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Giovanni Becali, îndurerat de ce s-a ales de relația sa cu fostul mare jucător român: ”Era copilul nostru! Niciodată nu s-a mișcat fără mine, nu știu ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Ajutor de la ANAF pentru români. Anunț de la ultimă oră
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil