Reuters: România amână pentru 2014 listarea la bursă a companiilor energetice de stat

România a amânat pentru anul viitor listarea la bursă a participaţiilor la mai multe companii energetice de stat, potrivit draftului scrisorii de intenţie convenite cu FMI, relatează Reuters.
Romania TV
06 aug. 2013, 11:25
Reuters: România amână pentru 2014 listarea la bursă a companiilor energetice de stat

Astfel, Guvenul are în plan listarea a 10% din Hidroelectrica în mai 2014, un pachet de 10% din Nuclearelectrica în septembrie 2014, 10% din Romgaz în octombrie 2014 şi 15% din Complexul Energetic Oltenia până în iunie 2014.

De asemenea, participaţia majoritară la furnizorul şi distribuitorul de energie Electrica va fi vândută pe bursă până la finele lunii mai 2014.

Guvernul nu a comentat până acum aceste informaţii, mai scrie Reuters.

România şi FMI au convenit săptămâna trecută să încheie un nou acord stand-by preventiv pe doi ani, în valoare de 4 miliarde de euro, pentru a întări încrederea investitorilor şi pentru a avea o centură de siguranţă în cazul unor eventuale şocuri externe.

Investitorii şi finanţatorii externi au criticat deseori autorităţile de la Bucureşti pentru progresul lent în reformarea sectorului de stat ineficient, care trage în jos economia şi ţine la distanţă finanţările străine necesare pentru o creştere mai rapidă.

Listările la bursă ar fi trebuit să aibă loc în acest an, după întârzieri repetate, şi au fost convenite în cadrul precedentului acord de tip preventiv cu FMI.

 

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Produsul ieftin care te scapă de bătături și de călcâie crăpate. Mulți români îl au în baie, dar puțini știu că face minuni pentru picioare
Capital.ro
Alegeri anticipate în România? George Simion e hotărât. Ce va face imediat după alegeri
Playtech.ro
Indicatorul rutier neînţeles de şoferi. Este nou şi oferă un detaliu important românilor
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Sprijin pentru acești români. La ce pot fi folosiți banii
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Reducerea perioadei de suspendare a permisului, condiționată de plata amenzii. Deputații au decis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică