EXPLOZIE PUTERNICĂ într-un imobil din Argentina: 8 morţi, 19 persoane sunt date dispărute VIDEO

Un imobil din Rosario, al treilea oraş ca mărime al Argentinei, a fost devastat marţi dimineaţă de explozia centralei de încălzire, în urma căreia opt persoane au murit, 19 sunt date dispărute şi alte câteva zeci sunt rănite, conform autorităţilor locale, citate de Mediafax.
Romania TV
07 aug. 2013, 06:01
EXPLOZIE PUTERNICĂ într-un imobil din Argentina: 8 morţi, 19 persoane sunt date dispărute VIDEO

Faţada imobilului de zece etaje situat în centrul acestui oraş de 1,2 milioane de locuitori a fost pulverizată de deflagraţie, a constatat un corespondent AFP.

După evacuarea locatarilor prinşi în clădire, pompierii au inspectat apartamentele unde pereţii sau plafoanele s-au prăbuşit.

„Sunt 8 morţi. Căutările vor continua în cursul nopţii. Avem o listă cu 19 persoane despre care familiile nu au veşti”, a declarat primarul Rosario Monica Fein în cadrul unei conferinţe de presă.

Cel puţin 60 de locatari ai clădirii au fost răniţi, dintre care trei sunt în stare gravă, conform autorităţilor provinciei Santa Fe, unde se află Rosario.

 Explozia a survenit în jurul orei locale 09:30 (15:30, ora României), o oră la care mai mulţi ocupanţi ai imobilului plecaseră deja la muncă, fără de care bilanţul victimelor ar fi fost mai mare.

Un fum gros alb se ridicase deasupra clădirii, iar centrul Rosario era paralizat marţi dimineaţă din cauza traficului ambulanţelor şi camioanelor de pompieri. Pe o rază de doi kilometri în jurul imobilului, localnicii au fost evacuaţi ca măsură de precauţie.

Unda de şoc a exploziei a spart ferestrele mai multor imobile din acest cartier rezidenţial.

 Conform primelor elemente ale anchetei dezvăluite de primarul oraşului, o scurgere de gaz faţă de care ocupanţii imobilului făcuseră plângere a fost la originea accidentului.

Explozia a afectat atât de puternic clădirea încât autorităţile se tem de prăbuşiri, conform directorului Apărării civile din Rosario, Raul Reinone.

Guvernatorul provinciei Santa Fe, Antonio Boufatti, a solicitat partidelor politice să suspende campania electorală pentru alegerile primare de duminică, care vor determina candidaţii pentru scrutinul legislativ de la 27 octombrie.

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Fotbalist din Palestina, ucis de Israel în Fâșia Gaza! Abia se căsătorise și urma să aibă un copil
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Postările sunt controlate la sânge. Autoritatea care dă amenzi pe bandă rulantă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?