Vestea i-a șocat pe internauți, deoarece cei doi aveau o relație bună, iar Lavinia Stoica nu părea să-l părăsească pe Pescobar prea curând. Mai mult, afaceristul se lăuda că o plătește cu 20.000 de euro pe lună pentru performanțele sale, iar un timp tânăra a fost și șoferul lui personal. După numeroase controverse în urma dispariției sale, Paul Nicolau a decis să facă lumină și să spună ce s-a întâmplat, de fapt. Aparent, o bancnotă falsă de 50 de euro ar fi pus capăt carierei sale la „Taverna Racilor”.
Cristian Rizea: De ce te trădează ăștia pe tine?
Pescobar: Niciodată în viața asta, niciodată nu crezi un om dat afară. Niciodată în viața asta nu i-ai luat în seamă nicio instanță, un om dat afară. Lavinia n-a fost ea că și-a dat demisia. Am dat-o afară, nu contează motivele. Aia, aia, nu contează.
Cristian Rizea: E adevărat că am auzit că ai zis că ai prins-o că a furat?
Pescobar: Nu.
Cristian Rizea: Așa s-a dus vorba de la tine de acolo. Unii au zis că ai dat-o afară că mi-a dat mie informații cineva. Cu banii, cu contul blocat în Germania.
Pescobar: Nu, nu, nu.
Cristian Rizea: Dar e corectă informația, Paule? Zi cinstit.
Pescobar: Nu, nu m-a furat. Cineva a plătit, nu poți sa controlezi, a dat 50 de euro așa. A doua zi când am depus noi la bancă, am depus și printre toți banii, 9000, nu știu cât au fost acolo, au fost 50 de euro falși, corect. Dar și la maneliști, și-a mai fost un scandal odată.
Citește și: Demisii la Purcari după ce grupul polonez Maspex a devenit acționar majoritar
Lavinia Stoica a anunțat recent, pe contul ei de Facebook, că părăsește „barca” Taverna Racilor și începe un nou proiect. Acest anunț vine la o săptămână distanță de la ultimul videoclip postat pe TikTok, în care cei doi apăreau împreună pentru a lăuda succesul celui mai nou restaurant pescăresc inaugurat de Pescobar, „Octopus Kebab”, în orașul german Karlsruhe. Lavinia nu părea foarte entuziasmată în videoclip.
„Dragilor, se încheie încă o etapă importantă din viața mea. După câțiva ani plini de provocări, am ales să renunț la job-ul meu. Vreau să le mulțumesc mult tuturor oamenilor care au fost parte din această poveste, dar bineînțeles, orice final are și un nou început. Acum mă dedic unui nou proiect despre care vă voi povesti în următorul clip. Stați aproape!”, anunță Lavinia pe pagina ei de Facebook.
În spațiul public au apărut speculații că iubirea ar fi intervenit, si este un motiv plauzibil, mai ales că Lavinia, chiar după anunțul plecării, a postat un story în care ține mâna unui bărbat, adăugând inimioare și cuvințel ”Just us” (Doar noi).
Pescobar și angajata sa numărul unu păreau de nedespărțit. Pentru un timp, Lavinia a fost nelipsită din postările afaceristului, apropierea dintre ei fiind mai mult decât evidentă; afaceristul o lua în brațe, o pupa și chiar îi făcea masaj, iar ei nu părea că-i displace deloc tandrețea.
Citește și: Dan Negru: „Aveam nevoie de o pauză. Nu e capăt de drum. E doar o pauză!”