Gigantul care deține 1.400 de benzinării Rompetrol vinde jumătate din afacere

Gigantul KazMunayGas, care deține 1.400 de benzinării Rompetrol, vrea să cedeze până la jumătate din afacere. Demersul are ca scop ”atragerea unui partener strategic”.
Irina Dumitrescu
24 nov. 2025, 09:16
Gigantul care deține 1.400 de benzinării Rompetrol vinde jumătate din afacere

KazMunayGas, gigantul din Kazahstan care deține la noi Rompetrol Rafinare, are de gând să vândă până la jumătate din activele sale europene.

O componentă-cheie a tranzacției ar urma să fie KMG International NV (KMGI), filială deținută în totalitate de KazMunayGas. Grupul Rompetrol, care opererează rafinăriile Petromidia și Vega și al rețelei omonime de benzinării, este controlat de KMG International, divizia înregistrată în Olanda a KazMunayGas.

Agenția pentru Protecția Concurenței și Dezvoltare din Kazahstan a confirmat această intenție, care ar urma să fie pusă în practică printr-o licitație deschisă în două etape, în perioada 2026-2027.

La licitație, investitorii privați vor putea cumpăra până la 50 la sută din gigantul ce supraveghează operațiunile de rafinare și vânzare cu amănuntul în Europa, relatează Caliber.Az, care citează presa din Kazahstan.

Scopul tranzacției este ”atragerea unui partener strategic”, potrivit unei informări cu acest subiect.

Citește și Cel mai agresiv val de concedieri la o companie celebră. Mii de angajați cu studii superioare rămân fără locuri de muncă

”Tranzacția are ca scop atragerea unui partener strategic.

În prezent, KMGI este deținută în totalitate de KazMunayGas și cuprinde 28 de companii operaționale în România, Elveția, Bulgaria, Georgia, Moldova, Turcia și Kazahstan.

Holdingul deține două rafinării în România – Petromidia și Vega – un complex petrochimic, terminale și o rețea de 1.400 de benzinării sub marca Rompetrol”, se precizează în informare.

Tranzacția plănuită de gigantul petrolier din Kazahstan face parte dintr-o strategie prin care se urmărește atragerea de investiții strategice, cu scopul de a crește eficiența operațiunilor din  Europa, menținând totodată o prezență puternică pe piața energetică globală.

Pe de altă parte, Rompetrol Rafinare, companie controlată de KazMunayGas, a atenționat recent că taxele pe cifra de afaceri din România i-ar amenința continuitatea activității.

″Pentru Rompetrol Rafinare, consecințele regimului fiscal introdus în decembrie 2022, prin măsuri de suprataxare (de solidaritate) și continuat cu noi taxe pe cifra de afaceri (ICAS – impozitul suplimentar din activitatea de petrol și gaze și IMCA – impozitul minim pe cifra de afaceri), începând cu anul 2024, sunt existențiale″, spun reprezentanții Rompetrol.

Potrivit Rompetrol, în cazul IMCA, se aplică impozitarea în lanț, același litru de combustibil fiind practic taxat de mai multe ori, în fiecare verigă a lanțului de distribuție (rafinare, distribuție carburanți, retail), ceea ce duce rata efectivă de impozitare la peste 100 la sută.

″În calitate de operator a 46 la sută din capacitatea de rafinare a României, acoperind 30% din cererea națională de carburanți, principal furnizor de combustibil pentru aviația de apărare, unic producător de bitum și polimeri și furnizorul principal de carburanți pentru Republica Moldova, riscul discontinuității activității companiei ar pune în pericol securitatea energetică a României, stabilitatea financiară, veniturile bugetare și credibilitatea strategică a țării în regiune″, a avertizat Rompetrol Rafinare, potrivit profit.

În acest context, Rompetrol a atacat la Curtea Constituțională a României (CCR) atât impozitul specific de 0,5 la sută din cifra de afaceri impus companiilor din sectoarele de petrol și gaze, suplimentar față de impozitul pe profit, cât și contribuția de solidaritate de 60 la sută pe ″profiturile excesive″ ale companiilor din industriile de țiței, gaze naturale, cărbune și rafinare.

CCR nu s-a pronunțat încă în această cauză.

În prima jumătate a anului, grupul Rompetrol și-a redus cu 30 la sută pierderile comparativ cu perioada similară din 2024.

Pierderea netă a companiei s-a situat la 53 milioane de dolari, fiind cu 22 milioane dolari sub cea din primul trimestru al anului precedent, de 75 milioane dolari.

Citește și Facturi mai mari pentru românii care locuiesc la bloc. Taxa majorată cu 62% lovește în bugetul familiei

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
FCSB, la fel ca Liverpool! Comparația spumoasă a lui Mihai Stoica și marile probleme cu care se confruntă cele două campioane
Capital.ro
Asociația de proprietari trebuie să plătească! Proprietarii de apartamente nu dau niciun ban. Asociația achită daunele
Playtech.ro
Cât te costă să încălzești o garsonieră în decembrie 2025 cu centrală pe gaz vs. electrică
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Rednic, revenire-surpriză la echipa din SuperLiga? Antrenorul a rupt tăcerea: ”Eu știu cum e acolo”
MediaFlux
Alertă alimentară! Prețul legumelor ajunge la un nou record
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume