Bucureștenii și-au ales, în 7 decembrie, noul primar general. Acesta fi edilul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, care și-a învins clar contracandidații, inclusiv pe cel considerat favorit al președintelui Nicușor Dan, USR-istul Cătălin Drulă.
Întrebat pe cine a votat la acest scrutin, în condițiile în care au existat speculații cu referire la Ana Ciceală (SENS), Nicușor Dan a evitat să dea un răspuns concret, oferind în schimb un mini-portret robot al respectivului candidat.
”Nu o să pot să spun asta. Pot să spun că (București – n.r.) e un oraş pe care îl cunosc bine. Mai ales administraţia şi tentaţiile din jurul administraţiei le ştiu bine… Cu votul meu, am pus ştampila pe cine am crezut eu că duce mai departe… În politică, e o singură regulă: oamenii au dreptate. (…)
Am şi glumit cu jurnaliştii, am spus că de mult nu am mai votat pe altcineva (în afară de el – n.r.) la Primăria Capitalei, pentru că tot candidez la poziţia asta din 2012”, a declarat Nicuşor Dan, în emisiunea ”40 de întrebări cu Denise Rifai” de la Kanal D.
În același context, președintele a fost întrebat dacă l-a felicitat pe câștigătorul scrutinului din 7 decembrie, Ciprian Ciucu (PNL). A răspuns că nu a făcut-o încă, însă o va face. Cu același prilej, Nicușor Dan a menționat câteva dintre prioritățile pe care trebuie să le aibă Capitala, în opinia lui, în perioada următoare.
”Încă nu până la momentul ăsta (al înregistrării emisiunii – n.r.), dar o să o fac. (…)
Există un număr de proiecte, de direcţii care sunt deschise şi trebuie urmate. (…) Termoficarea este la 30-35 la sută, transportul public – sunt nişte contracte semnate -, trebuie să mai găsim banii. Eu cred că, cu bună-credinţă, se poate dezvolta oraşul ăsta. Ce vreau să spun în relaţia cu primarul, trebuie să punem în practică referendumului de anul trecut”, a declarat șeful statului.