Ei sunt Diana și Alex, tinerii care au murit în teribilul accident din Bistrița-Năsăud petrecut în a doua zi de Crăciun. Amândoi erau singuri la părinți VIDEO

O tragedie fără margini a îndoliat Valea Bârgăului chiar în a doua zi de Crăciun. Două familii își plâng acum copiii, pe Diana și pe Alex, doi tineri care abia pășeau în viață și care au pierit într-un accident violent produs vineri dimineață, pe DN17, în județul Bistrița-Năsăud.
Andrei Ene
26 dec. 2025, 20:48
Ei sunt Diana și Alex, tinerii care au murit în teribilul accident din Bistrița-Năsăud petrecut în a doua zi de Crăciun. Amândoi erau singuri la părinți VIDEO

Sărbătorile s-au transformat în coșmar pentru comunitatea din Bistrița-Năsăud. Diana, în vârstă de 20 de ani, și Alex, de 23 de ani, au murit într-o coliziune devastatoare care a avut loc în centrul comunei Prundu Bârgăului. Drama este cu atât mai mare cu cât ambii tineri erau singuri la părinți.

Diana și Alex, tinerii din Bistrița-Năsăud care au plecat dintre noi prea devreme

Accidentul a avut loc vineri dimineață. Potrivit primelor informații și imaginilor surprinse de camerele de supraveghere, tragedia a fost provocată de un tânăr de 20 de ani din Tiha Bârgăului.

Acesta conducea un autoturism marca BMW dinspre Bistrița spre Vatra Dornei, când, într-o curbă, a pierdut controlul volanului. Bolidul a pătruns pe contrasens și a lovit în plin un autoturism Audi care circula regulamentar.

Citește și : Accident grav cu 11 autoturisme pe DEx12, Craiova-Pitești, în a doua zi de Crăciun. A fost activat Planul Roșu de Intervenție VIDEO

La volanul mașinii lovite se afla Diana, tânăra de 20 de ani din Mureșenii Bârgăului, care nu a avut nicio șansă de a evita impactul. Diana locuia cu bunica sa, în timp ce mama ei muncea în Spania pentru a-i asigura un viitor mai bun.

În mașina care a provocat accidentul, pe scaunul din dreapta, se afla Alex Păvălean. Tânărul era văr cu șoferul vinovat și, conform informațiilor din presa locală, cei doi se întorceau acasă după o noapte petrecută într-un club.

Alex, originar din Tureac, abia se întorsese de la muncă din Germania și se bucura de perioada de acomodare acasă. Impactul a fost atât de violent încât băiatul a fost proiectat în afara mașinii, fiind găsit de salvatori sub autoturism, cu leziuni incompatibile cu viața.

Singurul supraviețuitor al accidentului este șoferul de 20 de ani, care a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.

Apropiații sunt îngenuncheați de durere

Vestea morții celor doi a șocat întreaga comunitate, iar rețelele de socializare au fost inundate de mesaje din partea celor care i-au cunoscut.

„Ai plecat prea devreme, dar nu vei fi uitată. Drum lin printre stele, Diana”, a scris Mădălina, una dintre prietenele fetei.

O rudă a tinerei, Elena, a transmis un mesaj sfâșietor: „Dumnezeu să te odihnească în pace, verișoara mea!”.

Daniela o descrie pe tânără în cuvinte calde: „Diana era un înger de fată! Dumnezeu mai avea nevoie de un înger în împărăția sa! Prea crud destin, prea multă durere! Doamne, ține-i sufletul în împărăția Ta!”.

Citește și : Accident grav pe DN2A, în județul Constanța, în a doua zi de Crăciun. 10 victime, printre care 4 copii și o familie de medici: „Suntem în viață. Doamne ajută!” VIDEO

„Gândurile și rugăciunile noastre sunt pentru tine în aceste momente de durere! Îngerii să îți vegheze drumul lin spre cer draga noastă nepoată, Diana-Maria, care azi din cauza inconștienței unui conducător auto ai fost aleasă la vârsta de 20 ani să fii înger în Împărăția Domnului! Dumnezeu să te odihnească în liniște și pace! Vei rămâne veșnic în amintirea noastră!”, a transmis o altă rudă a Dianei.

„Odihnă veșnică! Drum lin spre îngeri, suflete tinere și frumoase. Condoleanțe familiilor și multă putere să treacă peste această mare durere fără margini”, mai arată un mesaj.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj