Un francez stabilit în Brașov se plânge de salariile și prețurile din România: „Mă gândesc serios să mă întorc în țara mea pentru a avea un trai mai confortabil”

Un cetățean francez stabilit în România din vara anului 2021 se plânge de creșterea prețurilor din România și după ce face o comparație între cele din Brașov și Toulouse spune că se gândește serios să se întoarcă în țara lui.
Irina Dumitrescu
03 ian. 2026, 19:56
Un francez stabilit în Brașov se plânge de salariile și prețurile din România: „Mă gândesc serios să mă întorc în țara mea pentru a avea un trai mai confortabil”
Legumele românești de sezon au ajuns produse de lux. Prețurile exorbitante cu care se vând

Un francez stabilit în Brașov se plânge de salariile și prețurile din România. Într-o postare pe Reddit, bărbatul a povestit situația lui și a precizat că ia în calcul să plece înapoi în Franța.

„Sunt francez și locuiesc în România de aproape 5 ani. Am ajuns în vara anului 2021. Am un salariu românesc de aproximativ 5.000 de lei, care înainte era foarte confortabil pentru a trăi, dar acum, odată cu creșterea taxelor și a prețurilor la alimente, a devenit destul de mic, mai ales când trebuie să plătești și chiria unei camere. Am fost recent în Franța pentru sărbători și am realizat că prețurile din Franța sunt acum aproape la fel ca în România, dar salariile sunt de două ori mai mari. De exemplu, în România, pentru două persoane, un restaurant ajunge la aproximativ 150 de lei, iar în Franța este cam 30 € pentru aperitiv și fel principal. Ce părere aveți despre asta?”, a scris francezul, citat de Libertatea.

Citește și: S-au tăiat voucherele de vacanţă, dezastru pentru bugetari şi turismul autohton. Economie mare la bugetul de stat

„Mă gândesc serios să mă întorc în țara mea pentru a avea un trai mai confortabil”, a mai spus acesta.

Despre prețuri, acesta a adăugat: „Îmi place foarte mult vinul românesc, dar la nivel de prețuri, vinul este la fel de scump ca în Franța, sau chiar puțin mai scump. O sticlă decentă aici costă aproximativ 35 de lei, în timp ce în Franța poți găsi sticle decente la 3–4 €. Dar da, într-adevăr, se pot găsi restaurante sau baruri foarte accesibile în România”.

Iar concluzia sa personală este una sinceră: „Îmi place foarte mult România, dar da, cred că încep să fiu obosit”.

Postarea a generat numeroase comentarii, unele critice, altele empatice, care au scos la iveală diferențele dintre România și Franța.

Citește și: Concedieri la început de 2026. Angajaţii cu vechime daţi afară vor primi două salarii compensatorii în plus

„Ești primul francez despre care am auzit că a emigrat în România să se angajeze și să trăiască decent din salariu în România. Crezi că degeaba pleacă lumea din România în Franța?”, a întrebat cineva.

„Vezi cât costă chiriile în Franța și te calmezi. Dar da, la alimente avem aceleași prețuri ca în restul Europei”, a scris un alt comentator.

„Sunt un român în Franța. Sunt cam de aceeași părere. Măcar fructele și legumele sunt ieftine în România”, scrie altcineva.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Jaqueline Cristian a semnat cu un celebru brand! Reacția companiei la scurt timp după decizia sportivei: ”Puterea românească”
Capital.ro
Reguli la bloc. Penalizare pentru restanțe la întreținere. Legea nu permite sancționarea automată a proprietarilor
Playtech.ro
Cât costă un contract de vânzare-cumpărare: taxe notariale 2026
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Atac DEZLĂNȚUIT la adresa lui Angelescu și Șucu: 'O sărăcie și un tâmplar! Jambor nu există decât în mintea lor, Koljic e mai fragil decât gheața la mal, Rapid pute a minciună'
MediaFlux
Sfântul Ion 2026, sărbătorit miercuri, 7 ianuarie. Ce este total interzis să faci în această sfântă zi
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend