Antonescu îşi pregăteşte lansarea candidaturii pentru Preşedinţie încă din acest an

La sfârşitul lunii august, pe 31 august, la Constanţa, va fi organizat un eveniment special, care va marca începerea campaniei pentru prezidenţiabilul Crin Antonescu, scriu jurnaliştii de la "Gândul". În ultima lună, preşedintele PNL a lipsit din spaţiul public, el fiind plecat în SUA, în vizită de lucru potrivit propriilor declaraţii, şi în concediu în Europa.
Romania TV
12 aug. 2013, 06:41
Antonescu îşi pregăteşte lansarea candidaturii pentru Preşedinţie încă din acest an

Chiar dacă până la alegerile prezidenţiale mai sunt aproximativ 15 luni, liberalii doresc să marcheze faptul că prezidenţiabilul USL este susţinut de toţi partenerii din Uniune, eliminând astfel zvonurile privind apariţia unor prezidenţiabili din partea PSD. Mai mult, se va insista pe parteneriatul care există între Victor Ponta şi Crin Antonescu. De altfel, liderul PNL a declarat că relaţia sa cu premierul „este mai aşezată, mai clară şi mai bună ca niciodată”.

Evenimentul va fi organizat de PNL şi „Echipa lui Crin”, dar vor fi invitaţi să participe la el şi social-democraţii şi conservatorii. Pe scenă, alături de Antonescu sunt aşteptaţi liderii PSD şi PC, Victor Ponta şi Daniel Constantin, dar şi alţi lideri social-democraţi.

Show-ul, care va fi dedicat în exclusivitate prezidenţiabilului Crin Antonescu, va avea loc la Sala Sporturilor din Constanţa, organizatorii plănuind să aducă între 2.000 – 2.500 de simpatizanţi.

Fostul consilier prezidenţial din perioada interimatului lui Crin Antonescu, deputatul Radu Zlati, scrie pe blogul personal că Antonescu „începe să-şi clădească, încetul cu încetul, statura unui prezidenţiabil”. El adaugă că prezidenţiabilul Antonescu va încerca să-şi creeze o imagine care să nu se suprapună 100% peste electoratul care a votat „DA” la referendumul pentru demiterea preşedintelui din vara lui 2012.

„Un prezidenţiabil care are tăria convingerilor sale, are puterea de a merge pe drumul său, dar care este mai aşezat, mai puţin vitriolant în expresii, mai concesiv cu greşelile (intenţionate sau nu) ale partenerilor săi. Sunt convins că preşedintele României  Crin Antonescu  va fi, în limitele prerogativelor sale constituţionale, un preşedinte jucător; dar nu unul care să dea la gioale şi care să facă pe durul la colţul blocului. Iar această imagine începe a fi constituită cu răbdare şi inteligenţă. Toamna lui 2013 ne va oferi, foarte probabil, o rebranduire a mărcii politice Crin Antonescu”, susţine Radu Zlati.

Înainte de show-ul programat la Casa Sporturilor, liberalii se vor reuni la Constanţa pentru şedinţele Biroului Politic Central şi ale Delegaţiei Permanente. Concomitent, tinerii liberali vor participa la Şcoala de Vară a TNL.

Pe agenda discuţiilor Delegaţiei Permamente se numără cel puţin cinci subiecte fierbinţi: acordul cu FMI şi majorarea impozitelor, analiza activităţii miniştrilor şi posibila remaniere guvernamentală,  situaţia primarilor şi a şefilor de Consilii Judeţene aflaţi în situaţie de incompatibilitate, stabilirea datei pentru referendumul pentru modificarea Constituţiei şi analizare conflictelor majore care există în judeţe între liderii PNL şi PSD.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
“Rădoi și-a pierdut din simpatie la Gaziantep după 3 înfrângeri!” Șumudică, dezvăluiri despre situația românului în Turcia
Capital.ro
Șoferii pot rămâne fără permis pentru această faptă. Noua măsură care trebuie respectată. Unde se aplică
Playtech.ro
Creditul pe telefon în 5 minute: ce verifică de fapt sistemele și unde apar erorile
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
”Nu știi nimic, ești pe altă planetă!”. Anghel Iordănescu, acuzat că nu l-a oprit pe Miodrag Belodedici să fugă din țară: ”A fost groaznic!”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru săptămâna 11-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi