Povestea influencerului din SUA care s-a mutat în Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată: „Asta a pus România pe hartă”

Martel Metellus, un influencer american cu zeci de mii de urmăritori pe rețelele sociale, a vorbit despre mutarea în Oradea, după ce soția sa a fost deportată din SUA.
Giorgiana Amarie
09 feb. 2026, 22:22
Povestea influencerului din SUA care s-a mutat în Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată:

Într-un videoclip distribuit pe TikTok, Martel, un creator de conținut din SUA, a dezvăluit că s-a întâlnit cu Antonia Silaghi în urmă cu aproape doi ani. Acesta a mărturisit că nu știa nimic despre România înainte de a o cunoaște pe viitoarea lui soție.

„Am ajuns într-un punct în care ea urma să se mute la mine, în Utah, totul urma să fie bine. Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața, însă nu luasem în calcul România înainte de ea. Tot ce am auzit (n.r. legat de România) sunt lucruri despre Andrew Tate și cam atât. Din păcate, asta a pus România pe hartă. (…) Sunt mai multe de văzut decât Andrew Tate. Aveți încredere, știu asta”.

Citește și: Bolojan, declarații esențiale despre REDUCEREA taxelor și impozitelor locale. CÂT vor plăti românii. ”S-au întâmplat câteva lucruri – unele sunt din culpa guvernului, unele din culpa primăriilor”

În vara anului 2024, cei doi trebuiau să meargă la o nuntă, iar după ce s-au întors din Puerto Rico spre SUA, iubita lui a fost oprită la controlul de securitate. Verificările au scos la iveală faptul că își depășise viza, iar autoritățile au decis trimiterea ei înapoi în România.

„Își depășise viza în acea perioadă cu poate câteva luni”, spune el, iar despre momentul despărțirii afirmă că a fost brusc. După cum a menționat anterior, întotdeauna a fost interesat de ideea de a se muta din SUA.

La scurt timp, creatorul de conținut a luat decizia de a pleca în România.

„Ne-am căsătorit virtual în 7 minute. Părinții ei au fost acolo la apel, sora ei”, povestește americanul. „Știam că ne vom căsători, dar nu atât de curând. Dar am făcut-o oricum”.

Martel a spus că mutarea în România i-a demontat prejudecățile auzite de la prieteni, care îl întrebau dacă are electricitate, internet sau magazine în apropiere.

„De fiecare dată când merg pe stradă, oamenii mă întreabă «Ești student aici?»”, afirmă el.

„Este incredibil pentru ei că un american poate veni în România doar ca să locuiască aici”.

@martelShort long story for context.♬ original sound – Martel

Totodată, acesta a spus că viața în România i-a schimbat perspectiva asupra echilibrului dintre muncă și timpul liber, fiind impresionat de ritmul mai relaxat și de numeroasele sărbători.

„Încearcă să înveți limba cât de bine poți. Apreciez faptul că românii încearcă să învețe engleza, dar trebuie să-mi fac și eu partea mea în a învăța româna”, a spus americanul.

Martel apreciază și calitatea alimentelor din România, pe care le consideră superioare celor din Statele Unite.

Citește și: Tudor Chirilă se ia la trântă cu ministrul Culturii, pe tema pontării artiștilor. ”Rea voință, ignoranță, prostie?” / ”Bucuros că îmi monitorizezi activitatea!”

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj