Numeroase ţări îndeamnă turiştii aflaţi în Egipt să NU părăsească staţiunile în care sunt

Numeroase ţări, printre care se numără Spania, Germania, Marea Britanie, Elveţia, Rusia, îndeamnă turiştii aflaţi pe litoralul egiptean al Mării Roşii să nu părăsească staţiunile în care se află, în contextul intensificării violenţelor, inclusiv în apropierea zonelor turistice, potrivit Mediafax.
Romania TV
16 aug. 2013, 15:17
Numeroase ţări îndeamnă turiştii aflaţi în Egipt să NU părăsească staţiunile în care sunt

Ministerele de Externe din Marea Britanie, Spania, Germania, Elveţia, Rusia şi Franţa şi-au îndemnat cetăţenii să nu părăsească sub nicio formă staţiunile de pe litoralul Mării Roşii.

Potrivit Corriere della Sera, agenţii de turism italiene şi germane au anulat sejururi în Egipt până pe 15 septembrie.

Turiştii sunt îndemnaţi să se limiteze la vacanţele în staţiunile Sharm el Sheikh, Marsa Alam, Berenice, Hurgada Marsa Mathrou şi El Alamein.

Sute de persoane au fost ucise în ultimele zile în Egipt, în confruntări între simpatizanţi ai mişcării islamiste Fraţii Musulmani şi forţele de ordine. Violenţele s-au amplificat vineri, când au reizbucnit protestele faţă de înlăturarea de la putere a preşedintelui islamist Mohamed Morsi, demis de armată şi arestat pe 3 iulie.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
La 4 ani de la retragerea din activitate, Ana Maria Brânză face un anunț neașteptat. Cum se simte acum, de fapt ”Am început să caut ajutor”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
Câţi de 9 vezi în imaginea de mai jos: ai 20 de secunde la dispoziţie pentru a da răspunsul corect
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Cum a ajunbs România bătaia de joc a importatorilor. Mâncăm "furaje pentru animale"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet