Ministrul Muncii cere majorarea salariului minim: „Dacă nu-ţi ajung banii de chirie şi de mâncare, nu eşti un lucrător, eşti un om exploatat”

Florin Manole combină experiența personală cu perspectiva politică, argumentând că menținerea unui echilibru social și combaterea sărăciei sunt esențiale pentru evitarea extremismului social.
Viorel Dobran
17 feb. 2026, 20:34
Ministrul Muncii cere majorarea salariului minim:

Ministrul Muncii, Florin Manole, a atras atenția asupra realităților salariului minim din România, subliniind că persoanele care nu reușesc să-și acopere nevoile de bază sunt, de fapt, exploatate. Discursul său a fost făcut în cadrul unui podcast organizat de Salvați Copiii, unde a explicat și motivele pentru care susține creșterea salariului minim.

Florin Manole combină experiența personală cu perspectiva politică, argumentând că menținerea unui echilibru social și combaterea sărăciei sunt esențiale pentru evitarea extremismului social.

În același timp, el subliniază că opoziția creșterii salariului minim nu vine doar din partea partenerilor de coaliție, ci și din alte cercuri, și că deciziile trebuie luate echilibrat, ținând cont de productivitate și economie. Totodată, ministrul condamnă plata insuficientă a angajaților, considerând-o o formă de exploatare.

Florin Manole ameninţă cu demisia dacă legea salarizării nu intră în consultări până în aprilie

„Sunt un om care a trăit pe salariul minim. Și știu că dacă nu-ți ajung banii de chirie și de mâncare, tu nu ești un lucrător. Tu ești un om exploatat. Acest pachet de solidaritate și ideea menținerii unui echilibru social vine exact în sprijinul combaterii și prevenirii răspândirii extremismului în rândul acelor categorii sociale care sunt paupere, care nu sunt vinovate pentru situația lor și care sunt îndreptățite să ceară sprijin. Exact, ele sunt îndreptățite să ceară și pentru ele ar trebui să fim mai mulți. Și nu mă refer doar la politicieni, care să ne unim vocile în acest sens. Mă întrebați de ce nu cresc salariile în România? Sunt avocatul principal al creșterii salariului minim. Întrebați-i pe cei care se opun.

Adică pe partenerii de coaliție. Nu, că nu se opun doar partenerii de coaliție și nu toți. Înțeleg unele argumente pe care le au, pentru că dezbaterea trebuie să fie în spațiu public decent. Nu este vorba despre zarvă politică cu minim efort intelectual.Sunt alături de cei care spun că în discuția despre salariul minim trebuie să ținem cont de rațiuni economice, de creșterea economică și de productivitatea muncii. Sunt de acord cu asta.

Florin Manole a prezentat pachetul social: Ajutoare pentru pensionarii cu venituri mici, majorare de alocaţii

Dar, în același timp, sunt un om care a trăit pe salariul minim. Și știu că dacă nu-ți ajung banii de chirie și de mâncare, tu nu ești un lucrător. Tu ești un om exploatat. Și nu este normal să-ți imaginezi tu, antreprenor, oricine ai fi, în orice colț al țării, în Europa sau oriunde altundeva, că-ți plătești salariații insuficient pentru locuință și hrană”, a declarat Manole, descriind realitatea tristă a unei majorități în societatea românească.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
A murit cel mai apropiat oltean al Craiovei Maxima. Controversatul afacerist a decedat în circumstanțe groaznice
Capital.ro
A murit cea mai frumoasa actriță. Toți bărbații au fost îndrăgostiți de ea: S-a luptat până la sfârșit
Playtech.ro
Ce este recesiunea economică şi cum afectează cetăţeanul de rând. Ce trebuie să faci ca să nu pierzi bani
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
Edi Iordănescu a rupt tăcerea! De ce a plecat, de fapt, de la echipa națională: ”Asta am cerut! Nu am ajuns la un numitor comun”
MediaFlux
Nicușor Dan a confirmat! Criză politică în România
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj