Gigi Becali are la dispoziție un termen de 30 de zile pentru a face apel împotriva deciziei. Hotărârea instanței a fost publicată în această săptămână pe site-ul Ministerului Justiției. Judecătorii au decis respingerea plângerii formulate de omul de afaceri, considerând-o neîntemeiată.
Pe lângă suspendarea permisului de conducere pentru o perioadă de trei luni, Gigi Becali a primit și o amendă de 1.822,5 lei. Aceasta reprezintă sancțiunea minimă prevăzută de legislație pentru depășirea vitezei legale cu 50–70 km/h.
Gigi Becali a susținut că, în momentul în care a fost înregistrat de radar, ar fi intrat deja într-o zonă în care limita de viteză creștea de la 50 la 60 km/h, motiv pentru care considera că nu ar fi trebuit să rămână fără permis.
Citeşte şi: Mirel Rădoi este noul antrenor al lui FCSB. Prima decizie din noul mandat
La scurt timp după ce i-a fost reținut permisul, patronul FCSB declara că polițiștii stăteau într-un punct strategic pentru a-i surprinde pe șoferi şi afirma atunci că viteza de 105 km/h nu ar fi fost exagerată pentru mașina pe care o conduce și că va solicita în instanță o expertiză pentru a demonstra că se afla deja într-o zonă cu limită mai mare de viteză. De asemenea, Gigi Becali era convins că procesul ar putea dura chiar unul sau doi ani și spera ca judecătorii să țină cont de circumstanțe atunci când vor analiza cazul.
„Stai, că iar m-a oprit poliția tot acolo unde mi-a luat carnetul ieri. A, nu mă oprește pe mine, l-a oprit pe altul. Mi-a luat carnetul ieri. Ei stau la șmecherie acolo, la pod, este 50 limita, până la 100 ai voie ca să nu-ți ia carnetul. Și eu am intrat în depășire și aveam 105. 105 cu mașina mea e fleac, nu e mare viteză. O să cer expertiză în instanță, pentru că unde stau ei e între limita de 50 și 60. E Herăstrău și după aia, pe pod, e 50. O să le arăt că eu puteam până la 110. I-am spus și mi-a zis: „Ce, e ilegal?”. Păi, nu e ilegal, dar e normal să facem prevenție, nu să stăm să pândim oamenii. Mi-au zis oamenii „Nea’ Gigi, ce să-ți fac?”. Nu mai poți să faci șmecherii, te filmează. Erau de la alte secții, că altfel îi dădeam carnetul altuia, să i-l ia altuia. Uite, ia-l pe ăsta! De ce să fie glumă? Cum nu e voie?”, spunea Gigi Becali pentru Fanatik.
De asemenea, Gigi Becali era convins că procesul ar putea dura chiar unul sau doi ani și spera ca judecătorii să țină cont de circumstanțe atunci când vor analiza cazul: „Mă duc în instanță și judecătorul: „A depășit cu 5 km/h, are mașina pe care o are, a depășit ca să evite un accident…”. Sunt circumstanțe. Și zice judecătorul: „Bine, mă, pentru 5 km/h îi iei carnetul? Dă-i-l înapoi!”. Am luat o mașină mai puternică! Asta albastră are motor mai mare. O să dureze un an-doi procesul. Să vedem dacă eram eu la volan, vreau să văd filmul. Îmi dă carnetul pe perioada procesului și mă judec doi ani”.