10 procente reducere la plata impozitului până la 31 martie. Vezi calendarul taxelor şi impozitelor

Cei care vor să beneficieze de reduceri la plata impozitelor, fie că plătesc impozitul la casă, maşină sau teren, beneficiază de o reducere de 10% din suma datorată dacă achită până la data de 31 martie 2012.
Nicu Stan
05 ian. 2012, 13:26
10 procente reducere la plata impozitului până la 31 martie. Vezi calendarul taxelor şi impozitelor

Dacă ai bani şi vrei să plăteşti impozitul la casă, terenuri sau maşină, poţi primi şi reduceri. Decizia privind valoarea reducerii aparţine consiliilor locale.

„Reducerile sunt stabilite de către consiliile locale. Pe Bucureşti, cei care plătesc până în data de 31 martie, indiferent de proprietate, beneficiază de o scutire de 10% din suma impozitului”, potrivit Direcţiei Generale Impozite şi Taxe Locale din cadrul Primăriei Sectorului 1 Bucureşti.

Ploieştenii vor beneficia de aceeaşi scutire.

„Data este similară, 31 martie, şi pentru ploieştenii care vor să beneficieze de o reducere de 10% din suma totală a impozitului. Nu beneficiază de reducere cei a căror sumă datorată este mai mică de 50 de lei”, potrivit Direcţiei Taxe şi Impozite din cadrul Primăriei Ploieşti.

Şi clujenii beneficiază  reducere de 10% din valoarea impozitului datorat dacă plătesc impozitul până la 31 martie.

 

Iată calendarul taxelor pentru anul 2012:

25 februarie: declararea şi plata impozitului pe profit anual. Aveţi nevoie de formularul 101 şi se adresează persoanele care obţin venituri majoritare din cultura cerealelor şi plantelor tehnice, din pomicultură şi din viticultură, dar şi cei care au încheiat, până la data de 25 februarie, exerciţiul fiscal anterior

15 martie: plata anticipată a impozitului pe venit aferentă primului trimestru al anului 2012. Se adresează persoanelor care obţin venituri din activităţi independente şi din cedarea folosinţei bunurilor (excepţie fac veniturile obţinute din arendare şi cele obţinute din activităţi agricole).

31 martie: plata impozitului pe clădiri, a impozitului pe teren şi a taxei asupra mijloacelor de transport.

15 iunie: plata anticipată a impozitului pe venit aferentă trimestrului al doilea. Vizează persoanele care obţin venituri din activităţi independente şi din cedarea folosinţei bunurilor (excepţie fac veniturile obţinute din arendare şi cele obţinute din activităţi agricole).

Consultaţi AICI calendarul taxelor şi impozitelor publicat de ANAF, aferent anului 2011, pentru a afla datele până la care trebuie să vă achitaţi dările către stat în funcţie de activităţile pe care le desfăşuraţi.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Ce acte sunt necesare ca să poți vota la alegerile prezidențiale 2025, turul 1. Fără aceste documente nu poți intra în cabina de vot
Capital.ro
Cine a vrut să-l pună pe Călin Georgescu președintele României. O superputere mondială a dat ordin
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Metamfetamină în loc de cafea. Germania a umplut Europa de droguri și arme
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
ULTIMUL SONDAJ, înainte de alegerile prezidențiale Ce răsturnare de situație! Lupta pentru primele locuri este extrem de strânsă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Ordin pentru românii care NU stau la adresa din buletin. Se aplică neapărat duminică, 4 mai
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Profesoara de 36 de ani care a trimis fotografii nud unor elevi, pedepsită aspru
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Cum ne îmbrăcăm la alegeri. Ținute potrivite pentru fiecare
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile