Funeraliile lui Florin Cioabă, în presa internaţională

Presa internaţională scrie pe larg despre viaţa, activitatea şi funeraliile "regelui" autoproclamat al romilor, Florin Cioabă, înmormântat vineri după-amiază în Cimitirul Municipal din Sibiu.
Romania TV
23 aug. 2013, 16:54
Funeraliile lui Florin Cioabă, în presa internaţională

„Regele ţiganilor, înmormântat în Transilvania”, titrează ziarul britanic The Guardian, notând că mii de oameni au participat la funeraliile lui Florin Cioabă, „un membru al unei familii care a condus minoritatea romă începând din secolul 19 şi un activist care a pledat pentru drepturile romilor, în special pentru educaţia copiilor săraci, după ce fiica lui de 12 ani fugise din biserică scurt timp înainte de a fi căsătorită conform unui aranjament între familii”.

Agenţia Associated Press notează că „regele Florin Cioabă a contribuit la îmbunătăţirea relaţiilor cu românii şi la modernizarea tradiţiilor ţigăneşti, păstrând, în acelaşi timp, specificitatea culturii ţigăneşti”.

„Florin Cioabă a reuşit să aducă tradiţia ţigănească privind căsătoriile minorilor romi în concordanţă cu legislaţia românească”, subliniază AP.

„Cioabă s-a bucurat de prietenia preşedintelui Traian Băsescu”, observă site-ul italian MeridianNotizie.it, subliniind că „regele romilor din întreaga lume, mort la vârsta de 58 de ani, a beneficiat de funeralii solemne”.

„Regele autoproclamat al romilor a fost înmormântat în România”, titrează Agenţia France Presse, amintind că Florin Cioabă a fost fiul lui Ion Cioabă, un lider respectat al romilor care a supravieţuit deportării în Transnistria în timpul regimului mareşalului pronazist Ion Antonescu.

„Dar Florin Cioabă, autoproclamat regele ţiganilor din întreaga lume în 1997, este recunoscut doar de un grup mic dintre sutele de mii de romi din România. Membrii familiei au desemnat doi succesori, dintre fiii lui: Daniel, rege al romilor din România, şi Dorin, rege internaţional al romilor”, subliniază AFP.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Gigi Becali, exploziv în ziua alegerilor de la FRF: „L-am votat pe Drăgan! Mergem la TAS!” Acuzaţii la adresa lui Burleanu: „Mi-a călcat demnitatea în picioare 12 ani”. Exclusiv
Capital.ro
Vești bune pentru proprietarii din România. Documentele care se eliberează gratuit: Totul se face online
Playtech.ro
Regula simplă de care trebuie să ţină cont cei care pun gazon în curte. Aşa va creşte egal şi nu va avea goluri
Adevarul
Haos la votul pe Buget: scandal pe regulament, după ce AUR s-a răzgândit și nu a mai votat amendamentele PSD
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Patriarhul Ilia al II-lea. Acesta avea 93 de ani
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
PAPARAZZI Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund! Prânz romantic în oraș ziua în amiaza mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj