Vouchere de vacanţă 2026. Decontarea tichetelor a înregistrat o scădere accentuată, de 52,6%, în primele două luni ale acestui an față de intervalul similar din 2025, conform datelor furnizate de Ministerul Finanțelor și centralizate de Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT). Şi în acest an, românii vor merge masiv în Bulgaria şi Grecia, în dauna turismul autohton.
Din informațiile analizate reiese faptul că, în luna ianuarie 2026, valoarea totală a voucherelor de vacanță emise s-a ridicat la 45,169 milioane de lei, iar cuantumul decontat a fost de 47,9 milioane de lei, în timp ce suma aferentă voucherelor returnate a însumat 1,885 milioane de lei.
Totodată, la nivelul lunii februarie din anul curent, au fost emise vouchere în valoare de 45,795 milioane de lei, timp în care decontările au însemnat 47,593 milioane de lei, iar suma aferentă voucherelor returnate a însumat 2,068 milioane de lei.
Valoarea decontărilor include și voucherele emise anterior perioadei de referință. Situația pe primele două luni ale anului în curs arată, în ceea ce privește emiterea acestor instrumente de plată, o scădere de 12,4%, de la 103,843 milioane de lei, în 2025. La capitolul decontare, se consemnează o diminuare de 52,6%, de la 201,469 milioane de lei, anul trecut.
„Avem nevoie de politici publice care sa susțină vacanțele românilor în România în contextul în care BNR raportează o ieșire de valută de 9,5 miliarde euro pentru călătorii în străinătate. În plus, impactul social al voucherelor de vacanță e esential pentru familiile care doar cu aceste stimulente își permit o vacanță în propria țară”, a declarat, într-un comunicat de presă, vicepreședintele ANAT, Adrian Voican.
Potrivit patronatelor din turism, un grup de lucru format din reprezentanți ai industriei ospitalității, din care a făcut parte și vicepreședintele ANAT, a avut, recent, o întâlnire cu ministrul de resort.
„În cadrul întâlnirii a fost reiterată susținerea fermă a industriei pentru prelungirea acestui program pentru încă cinci ani, în perioada 2027-2031. Semnalul este unul încurajator, mai ales pentru angajații din mediul privat, unde interesul pentru astfel de beneficii este în creștere. În primul rând, voucherele reprezintă o măsură cu un puternic rol social! Se adresează în special angajaților cu venituri mai mici, contribuind la sănătate, prevenție și acces real la odihnă. În același timp, ele susțin continuarea investițiilor în turism„, se menționează în comunicat.
ANAT subliniază că, în prezent, există aproximativ 2.000 de proiecte în derulare, în valoare totală de circa șase miliarde de euro, ”care nu trebuie să fie puse în pericol”.
„De asemenea, voucherele contribuie la creșterea gradului de ocupare al hotelurilor la nivel național, pe tot parcursul anului, într-un context în care, de exemplu, în ianuarie 2026 gradul de ocupare a fost de doar 20%. Nu în ultimul rând, ele au un rol important în reducerea deficitului balanței valutare din turism, care se situează în prezent la aproximativ -4,5 miliarde de euro”, notează organizația.
Paștele Ortodox pică anul acesta pe 12 aprilie, iar majoritatea salariaților vor avea parte de mai multe zile consecutive libere la mijlocul primăverii.
Conform legislației muncii, Vinerea Mare, prima și a doua zi de Paște sunt zile nelucrătoare. Astfel, majoritatea salariaților vor beneficia de o minivacanță de patru zile.
Calendarul exact al zilelor libere de Paște 2026:
Românii care nu și-au făcut încă planurile de vacanță nu trebuie să intre în panică. Spre deosebire de alți ani, când cazările dispăreau aproape complet cu mult timp înainte de sărbători, 2026 vine cu o mare surpriză: încă se găsesc locuri libere în aproape toate zonele turistice din România.
De la munte la litoral, oferta există, iar explicațiile țin de un context economic complicat care a schimbat radical comportamentul turiștilor. Potrivit lui Adrian Voican, vicepreședintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), anul acesta este unul în care românii au devenit ceva mai prudenți atunci când vine vorba de cheltuieli, iar asta se vede mai ales în turism.
:format(webp):quality(80)/https://romaniatv.net/wp-content/uploads/2025/06/vouchere.jpg)
Vicepreședintele ANAT: „Românii și-au schimbat obiceiul și cumpără pachete turistice pe ultima sută de metri”
Reducerea la jumătate a valorii voucherelor pentru angajații din sectorul public a diminuat considerabil apetitul pentru vacanțe, în special pentru cele rezervate din timp de bugetari. „Având în vedere și incertitudinile pe plan internațional, românii și-au schimbat obiceiul de a achiziționa din timp și cumpără pachete turistice pe ultima sută de metri”, ne mai spune vicepreședintele ANAT.
Un factor important care apasă asupra bugetelor este și criza carburantului, alimentată de tensiunile din Orientul Mijlociu. Costurile de transport au crescut, iar pentru mulți români, o simplă deplasare cu mașina până la destinația de vacanță a devenit o cheltuială serioasă. În acest context, fiecare decizie este cântărită cu atenție.
Rezultatul este un grad de ocupare mai scăzut față de anii anteriori. „Gradul de ocupare e undeva la 60-70%, crescând pe ofertele last-minute”, precizează Voican, adăugând că datele finale vor fi clare abia după trecerea sărbătorilor. Chiar și așa, rezervări încă se fac, însă vin mai târziu: „Se simte o scădere, poate că avem cu 10-15% mai puține rezervări față de anul trecut”.
Pe de altă parte, turismul de Paște rămâne unul special, diferit față de alte perioade din an. Nu e vorba doar despre relaxare sau distracție, ci despre experiențele tradiționale, mese festive și activități specifice sărbătorii. „Cei care merg de Paște în vacanță merg pentru sărbătoare în sine și experiențe tradiționale. Cei care aleg vacanța de 1 Mai merg mai degrabă la munte sau la mare, mai mult pe distracție”, punctează Voican. „Oamenii nu au mai mers doar în câteva stațiuni ultra-cunoscute și simbolice, cum ar fi Mamaia sau Sinaia, ci s-au împrăștiat în toată țara”, spune Voican. Această schimbare a fost încurajată, în mare parte, de voucherele de vacanță, care au stimulat turismul intern și i-au făcut pe mulți dintre români să descopere locuri mai puțin cunoscute: de la Clisura Dunării, zona Mehedinți până la festivaluri mai puțin populare din diferite regiuni, în special cele de folk și rock. Un astfel de exemplu concret este festivalul din fiecare vară de la Brezoi, în județul Vâlcea.
Voican ne spune că turismul a devenit mai ”democratic”, nu doar ca destinații, ci și ca perioade. Românii au început să plece în mini-vacanțe mai des, legate de diverse sărbători sau zile libere. „Românii sunt inventivi și găsesc cârlige pentru vacanță… au plecat în vacanțe mai scurte, dar mai dese”, adaugă vicepreședintele ANAT. Totuși, actualul context economic ar putea schimba din nou această tendință. Scumpirile din ultima perioadă, combinate cu incertitudinile globale, ar putea duce la o restrângere a turismului.
Weekend-ul pascal: cât costă un sejur în Brașov, Bucovina sau Maramureș
„Există posibilitatea să se restrângă din nou turismul spre punctele-cheie, fierbinți pentru turismul de masă și să meargă doar în perioadele de vârf”, avertizează Voican. Cu alte cuvinte, românii ar putea renunța la escapadele frecvente și să revină la modelul clasic: o vacanță pe an, dar cu planificare atentă.
În ceea ce privește ofertele concrete pentru Paștele din acest an, datele de pe platformele de rezervări confirmă tendința: încă există disponibilitate, iar prețurile variază considerabil în funcție de destinație și confort. La Brașov, una din destinațiile căutate de Paște, prețurile pentru perioada 10-13 aprilie 2026 pornesc de la aproximativ 670 de lei și depășesc 1.100 de lei pe persoană, în funcție de hotel sau pensiune și ce servicii oferă fiecare unitate de cazare.
În Bucovina, zonă recunoscută pentru tradițiile pascale, prețurile sunt ceva mai accesibile. În județul Suceava, o cameră la pensiune poate fi găsită de la 360 de lei, iar o garsonieră în regim hotelier pornește de la 470 de lei (vorbim, desigur, despre aceeași perioadă, și anume 10-13 aprilie).
Maramureșul, în schimb, rămâne o destinație premium, mai ales în zonele izolate, unde experiența autentică atrage turiști dispuși să plătească mai mult. Aici, prețurile pentru același interval de Paște încep de la 900 de lei și pot ajunge chiar la 3.000 de lei la pensiunile sau resorturile de lux. Nici litoralul nu lipsește din opțiunile românilor, chiar dacă Paștele nu este în mod tradițional un moment de vârf pentru mare. La cele mai cunoscute hoteluri și resorturi din Mamaia, de pildă, tarifele pornesc de la 750 de lei pentru un sejur.
Operatorii turistici încearcă să compenseze prudența clienților prin pachete tot mai atractive. Nu mai vorbim doar despre cazare, ci despre experiențe complete. „Poți să ai cazare și mic dejun ieftin la 700-800 de lei cam oriunde în țară, dar poți să ai și pachete complexe de 4 stele, cu spa, cu acces la piscine încălzite sau cu apă termală în stațiunile balneare”, ne spune Voican.
În plus, multe locații au introdus activități speciale pentru a atrage turiștii: vânătoare de ouă pentru copii, concursuri de încondeiere, mese tradiționale sau programe de muzică live. Pe litoral, de exemplu, unele pachete includ chiar și tururi cu vizită la Cazinoul din Constanța, redeschis recent, un element de noutate care adaugă valoare experienței.
Prețurile vacanțelor vor avea un ritm de creștere liniar. Lansarea unor destinații noi. Iulian Beiu, Managing Director Join UP! România: Operatorii care își vor adapta strategia la realitățile pieței vor avea de câștigat
În 2025, compania, fondată în 2022, și-a dublat nivelul afacerilor, pentru al doilea an consecutiv, ajungând la 88 de milioane de euro, urcând în top 5 cei mai mari touroperatori prezenți pe piața locală, după cifra de afaceri, după cum a anunțat Profit.ro.
„Sfârșitul anului 2025 a adus o presiune pe mediul economic, acest context economic dificil devenind o realitate a întregului an 2026. Piața turismului din România se va reașeza pe baze mult mai solide și sănătoase în 2026, ținând cont de câțiva factori: prezența unor branduri internaționale care aduc know-how în piață și vor stimula concurența, precum și experiența crescută a turistului român, care va pune multă presiune pe raportul calitate-preț pentru produsele turistice achiziționate”, spune Iulian Beiu, Managing Director Join UP! România, pentru Profit.ro.
:format(webp):quality(80)/https://romaniatv.net/wp-content/uploads/2026/01/Fara-titlu8.jpg)
În 2025, valoarea medie a unei rezervări a ajuns la aproximativ 2.100 de euro, conform datelor culese de Join UP! România, în creștere față de anul anterior, evoluție corelată cu dinamica economică și cu scumpirile din anumite destinații.
„Prețurile sunt aliniate dinamicii stabilite de contextul economic local, fiind aflate în ușoară creștere de la an la an, în unele destinații precum Antalya, cu o pondere mai însemnată din cauza scumpirilor la destinație. În calitate de turoperator, compania noastră se străduiește să ofere un raport calitate-preț imbatabil”, a explicat acesta.
Creșterile de preț au fost influențate atât de contextul global, cât și de evoluțiile punctuale din anumite piețe turistice, unde cererea a crescut accelerat. Pentru 2026, trendul de scumpire se va menține, în special în zona premium.
„Modificările de preț au la bază atât contextul economic global, cât și situația specifică a anumitor destinații, unde cererea crește exponențial. Prețurile vacanțelor vor avea un ritm de creștere liniar cu cel din 2025, în special pe zona luxury”, a mai precizat Iulian Beiu.
Una dintre principalele probleme ale anului trecut a fost supracapacitatea din sezonul de vară, care a generat presiuni asupra întregului lanț operațional.
„Cea mai mare provocare în 2025 a fost supracapacitatea creată în piață în timpul sezonului de vară, ceea ce a dus la presiuni operaționale pentru toți jucătorii din piață”, a spus acesta.
Pe de altă parte, 2025 a adus și oportunități, în special prin lansarea unor destinații noi și extinderea operațiunilor existente.
„Anul precedent a oferit oportunitatea lansării de destinații noi în baza unui trend existent (de exemplu, Phu Quoc – o destinație nouă care a beneficiat de notorietatea în creștere a Vietnamului ca destinație turistică; El Alamein – o destinație nouă în Egipt). În același timp, succesul operării destinației Sharm el Sheikh ne-a permis extinderea zborurilor pe mai multe aeroporturi regionale”, a arătat reprezentantul Join UP! România.
Pentru 2026, principalele riscuri vin din zona macroeconomică și legislativă, cu impact direct asupra deciziilor de consum.
„Instabilitatea mediului economic, politic și legislativ va avea, în mod inevitabil, un impact direct asupra comportamentului consumatorilor în 2026. Volatilitatea macroeconomică, presiunile asupra costurilor și eventualele modificări de reglementare pot influența atât apetitul pentru călătorii, cât și decizia de achiziție. În acest context, adaptabilitatea, prudența strategică și capacitatea de a reacționa rapid la schimbările din piață vor fi esențiale”, a subliniat Iulian Beiu.
Într-un astfel de context, există și riscul unei scăderi a cererii, pe fondul diminuării puterii de cumpărare sau al creșterii taxelor.
„Într-un mediu economic dificil, astfel de riscuri există. În acest scenariu, piața va trebui să reacționeze, iar fiecare jucător să își adapteze strategia la noile realități economice, prin optimizarea ofertelor, flexibilitate comercială și o gestionare foarte atentă a costurilor”, a explicat acesta.
Per ansamblu, 2026 va fi un an de ajustare strategică pentru industrie, în care operatorii vor trebui să se adapteze rapid noilor condiții.
„Consider că anul 2026 va fi un an al reașezării pieței de turism, cu strategii comerciale adaptate acestui moment”, a declarat Beiu.
Compania adoptă o poziție echilibrată pentru perioada următoare, mizând pe stabilitate și pe adaptarea la contextul economic.
„Join UP! România are o abordare echilibrată și responsabilă pentru 2026, consolidând ceea ce a construit și, mai ales, contribuind la stabilitatea pieței, asumându-și un rol activ în acest sens. Avem semnale că piața se va adapta contextului acestui an, astfel încât turiștii să se bucure în continuare de vacanțe și experiențe memorabile”, a mai spus el.
În acest context, diferența între jucătorii care vor performa și cei care vor întâmpina dificultăți va fi dată de capacitatea de adaptare și de integrarea tehnologiei în business.
„Operatorii care vor fi preocupați de stabilitatea pieței și de adaptarea strategiei de business la realitățile pieței, vor avea de câștigat. În același timp, utilizarea tehnologiei ca parte integrantă a tuturor proceselor de business va juca un rol-cheie în asigurarea succesului și a rezilienței în piață”, a concluzionat Iulian Beiu.
Bugetarii vor putea primi și în 2026 vouchere de vacanță, valoarea acestora menținându-se la 800 de lei, după cum stabilește legea privind reforma fiscal-bugetară, apărută în vară. Totuși, pentru că pragul salariului de la care se acordă s-a redus, anul acesta vor fi mai puțini beneficiari ai acestor vouchere.
Legea 141/2025, aplicabilă din 28 iulie, stabilește o serie de măsuri fiscal-bugetare, dar și regulile acordării voucherelor de vacanță în 2026.
Astfel, potrivit legii, instituțiile publice pot acorda angajaților și anul acesta vouchere de vacanță în valoare de 800 de lei.
Însă, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2026, voucherele se pot acorda doar angajaților cu salarii de bază lunare nete sunt de până la 6.000 de lei. Așadar, toți cei care au salarii nete peste această valoare și care au beneficiat până acum de vouchere nu vor mai avea dreptul la ele anul acesta.
Regulile aplicabile în 2025 stabileau că se acordă vouchere de vacanță angajaților cu salarii de bază nete de până la 8.000 de lei.
“Instituțiile publice (…), indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, acordă anual vouchere de vacanță în cuantum de 800 lei, în perioada 1 ianuarie 2026-31 decembrie 2026, personalului ale cărui salarii de bază lunare nete sunt de până la 6.000 lei”, scrie, mai exact, în Legea 141/2025.
În schimb, legea elimină condiția anterioară din OUG 8/2009 legată de utilizarea voucherelor de 800 de lei pentru plata a cel mult 50% din contravaloarea pachetelor de servicii turistice achiziționate, pentru pachete de servicii turistice în valoare de cel puțin 1.600 de lei.
Cu alte cuvinte, cei ce vor primi anul acesta vouchere de vacanță în valoare de 800 de lei nu vor mai fi nevoiți ca, la utilizarea lor, să pună și ei aceeași valoare la plata pachetelor turistice cu valoarea de cel puțin 1.600 de lei.
Important! În 2025, ICCJ a stabilit că bugetarii nu au un drept absolut la vouchere de vacanță, acordarea lor făcându-se doar în limita bugetelor.