Borza: Începerea urmăririi penale pentru conflict de interese este o gravă eroare judiciară

Fostul administrator judiciar al Hidrolectrica Remus Borza consideră că începerea urmăririi penale împotriva sa pentru conflict de interese este o gravă eroare judiciară, pentru că activitatea sa de practician în insolvenţă sau avocat nu poate fi asimilată unei funcţii publice.
Romania TV
29 aug. 2013, 18:58
Borza: Începerea urmăririi penale pentru conflict de interese este o gravă eroare judiciară

Borza este urmărit penal pentru conflict de interese, fiind acuzat că, în perioada în care firma de insolvenţă deţinută de el, Euro Insol, a fost administratorul judiciar al Hidrolectrica, a făcut plăţi către societatea lui de avocatură, în baza unor contracte de asistenţă juridică.

„La data de 8 iulie a început urmărirea penală împoriva mea, iar la 22 iulie mi-a fost adus la cunoştinţă acest lucru. Este un punct de vedere pe care nu-l împărtăşesc, este o eroare judiciară gravă care sper să fie remediată de procurorul superior ierarhic sau de instanţă”, a declarat joi Borza, într-o conferinţă de presă.

El spune că un conflict de interese presupune existenţa unei persoane care exercită o funcţie publică.

„Eu în calitate de avocat şi de practician în insolvenţă nu sunt şi nu pot fi asimilat unei funcţii publice sau unui demnitar public”, a adăugat Borza.

El a menţionat că serviciile judiciare pentru care este acuzat de conflict de interese au fost asigurate firmei Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica, în procesele care au fost contestate denunţările de contracte ale „băieţilor deştepţi”.

„Serviciile financiare au fost acordate Euro Insol şi nu Hidroelectrica. Am avut un interes material, încasând 100.000 de euro, dar am reuşit să câştigăm 75 de contestaţii depuse de traderi”, a adăugat Borza.

Potrivit fostului administrator judiciar al Hidroeectrica, bugetul pentru procesele cu băieţii deştepţi a fost de 220.000 de euro, din care s-au cheltuit 100.000 de euro.

El a arătat că suma pusă în joc în cazul acestor contestaţii se ridica la 450 milioane de euro.

Borza a spus că toate acţiunile pe care le-a luat ca administratori judiciar au fost aprobate de Comitetul creditorilor şi că acestea puteau fi contestate.

„Toate acţiunile s-au făcut într-o procedură transparentă, competitivă şi a urmat interesul public. Nu întâmplător am anunţat ca dată de 26 iunie 2013 ieşirea din insolvenţă a Hidroelectrica. La aceeaşi dată boardul FMI se întâlnea pentru a discuta un nou acord cu România. Dacă nu soluţionam toate contestaţiile până pe 26 iunie, Hidroelectrica nu ieşea din insolvenţă, iar dacă nu ieşea din insolvenţă în toamnă intra în faliment”, a continuat reprezentantul Euro Insol.

În acelaşi timp, el susţine că autorităţile până la cel mai înalt nivel ştiau despre toate măsurile luate de Euro Insol la Hidroelectrica.

„Este culmea ipocriziei să vii acum şi să spui că a fost un conflict de interese. Toată lumea ştia încă din 25 octombrie despre aceste lucruri, şi preşedintele României şi premierul şi membrii Cabinetului, timp de 371 de zile am făcut totul la vedere”, a mai spus Borza.

Potrivit rezoluţiei prin care a fost dispusă începerea urmăririi penale, Parchetul Curţii de Apel Bucureşti a înregistrat în 25 februarie 2013 dosarul în care Remus Borza şi Nicoleta Munteanu, avocaţi în Baroul Bucureşti, erau suspectaţi de conflict de interese.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Cristi Chivu, dezvăluiri despre cel mai fericit moment din viața sa. Nu are legătură cu Cupa Italiei
Capital.ro
Călin Georgescu anunță alegeri anticipate. Vrea turul doi înapoi: Să facem alegeri mâine!
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
Răsturnare de situație după demiterea Guvernului Bolojan. Sondaj CURS cu partidele preferate de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi