Mamiferele poartă cel puţin 320.000 de noi virusuri

Cel puţin 320.000 de virusuri, care circulă printre mamifere, încă aşteaptă să fie descoperite, potrivit unui nou studiu.
Cristina Dinu
03 sept. 2013, 12:06
Mamiferele poartă cel puţin 320.000 de noi virusuri

Cercetătorii spun că identificarea acestor virusuri, mai ales a celor care se pot răspândi la oameni, ar putea ajuta la prevenirea viitoarelor epidemii, informează BBC.

Echipa estimează că acest lucru va costa peste 6 miliarde de dolari, dar aceasta este o sumă mică comparativ cu cea care ar trebui investită în caz de pandemie. Cercetarea este publicată în revista mBio.

Aproape 70% din virusurile care infectează oamenii, precum HIV, Ebola şi noul Mers, provin de la animale. Pentru a investiga situaţia, cercetătorii din SUA şi Bangladesh au studiat o specie de liliac denumită vulpea zburătoare. Acest animal poartă virusul Nipah, care dacă se răspândeşte printre oameni este mortal.

Studiind 1.897 de mostre colectate de la aceşti lilieci, oamenii de ştiinţă au putut estima câţi alţi patogeni erau purtaţi de animal. Ei au descoperit aproape 60 de tipuri diferite de virusuri, mare parte fiind noi.

Echipa a extrapolat apoi aceast număr la toate mamiferele cunoscute şi au ajuns la concluzia că ar fi cel puţin 320.000 de virusuri care nu au fost încă descoperite.

Pentru a identifica aceste virusuri va fi nevoie, însă, de o investiţie de cel puţin 6 miliarde de dolari, pe parcursul a 10 ani.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cele 5 zodii care au parte de belșug și fericire până pe 15 mai. Racii au tras lozul norocos
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită actriță. Românii au adorat-o. Era inteligentă, fermecătoare
Playtech.ro
Ce poți face dacă administratorul de bloc încalcă legea? Totul despre sesizări şi plângeri
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Alertă financiară! Populația, sfătuită să-și păstreze economiile cash
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mihai Leu, la un pas de moarte! Vești de ultim moment de pe patul de spital: „Merg până la capăt”
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Avertisment pentru cei care țin banii pe card. NU veți mai putea retrage cash. Trebuie să aveți obligatoriu numerar în casă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Moscova, atacată de Ucraina în ziua în care președintele Chinei îl vizitează pe Putin. Atacuri cu dronă și la Kiev
S-a aflat cine a depus la CCR cererea de anulare a alegerilor prezidențiale turul 1
MediaFlux
Se elimină impozite pentru două categorii de români. Ilie Bolojan a semnat decretul
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică