Ponta subliniază că este esențial ca guvernul Veștea să treacă testul votului din parlament. ”Fiecare zi pierdută din aroganță sau prostie înseamnă mai multă suferință pentru românul obișnuit!”

Fostul premier Victor Ponta subliniază că este esențial ca Executivul format de premierul desemnat Adrian Veștea să treacă testul votului din parlament. ”Fiecare zi pierdută din aroganță sau prostie înseamnă mai multă suferință pentru românul obișnuit!”, avertizează Ponta.
Alina Costache
22 iun. 2026, 20:25
Ponta subliniază că este esențial ca guvernul Veștea să treacă testul votului din parlament. ”Fiecare zi pierdută din aroganță sau prostie înseamnă mai multă suferință pentru românul obișnuit!”

Cabinetul lui Adrian Veștea dă luni seară, după ora 21:30, testul votului din parlament, care, în opinia fostului premier Victor Ponta, este esențial să fie trecut.

Ponta avertizează, într-o postare pe rețelele de socializare, că ”fiecare zi pierdută din aroganță sau prostie înseamnă mai multă suferință pentru românul obișnuit!”.

Tot fostul premier subliniază că vrea ca guvernul Veștea să ajungă la învestire, pentru ca România să scape ”de USR-iștii care și acum semnează contracte de miliarde din banii noștri!”.

Citește și Peiu (AUR), întrebat ce va face dacă i se va cere să voteze cabinetul Veștea: ”Mă retrag în banca mea”

Iată, mai jos, postarea integrală a lui Victor Ponta.

”Sunt două luni de când am spus care este soluția crizei politice!
Eu vreau să treacă acest Guvern, ca să scăpam de USR-iștii care și acum semnează contracte de miliarde din banii noștri!
Că o să fie un Guvern bun sau rău ….. Dumnezeu știe!
Dar, când pui în față pisici și șoareci care se pretind tigri și lei, pierzi și timp, și respectabilitate!
Doar ca fiecare zi pierdută din aroganță sau prostie înseamnă mai multă suferință pentru românul obișnuit! Și asta este de neiertat!”, a scris, pe Facebook, fostul șef al Executivului.

Pentru a putea fi învestit, cabinetul Veștea are nevoie să primească voturi ”pentru” de la cel puțin 233 din totalul celor 464 de senatori și deputați. Fără voturi de la AUR, este aproape imposibil să se întâmple asta.

Citește și Mihai Fifor (PSD), înaintea votului pentru guvernul lui Adrian Veștea: ”Să ne ferească Dumnezeu de o ‘nouă epocă de aur’ marca Bolojan”