Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți, 23 iunie 2026, după respingerea în Parlament a guvernului propus de Adrian Veștea, că România are nevoie „urgent” de un executiv cu puteri depline, construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice.
Într-un mesaj publicat pe Facebook, Ilie Bolojan l-a criticat subtil pe Adrian Veștea, arătând că „trădările și-au arătat limitele”.
„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice.
Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista.”, a transmis premierul demis.
Ilie Bolojan a mai transmis că PNL își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele șase luni.
„Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.
PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României.”, a mai specificat președintele PNL.
Reacția lui Ilie Bolojan vine după ce, luni seară, cabinetul format de Adrian Veștea nu a reușit să obțină susținerea necesară la votul din plenul reunit al Parlamentului.
Din numărul total al parlamentarilor (464), numai 287 au fost prezenți la ședință, iar dintre aceștia doar 212 au votat. Numărul de voturi „pentru” guvernul Veștea a fost de 189, iar numărul de voturi „contra” a fost de 23.
În aceste condiții, vor urma noi consultări la Palatul Cotroceni, după care șeful statului va trebui să facă o nouă propunere pentru șefia guvernului.