Un număr de 18 parlamentari și aleși locali din PNL vor fi excluși, marți, pentru că au susținut guvernul Adrian Veștea, potrivit surselor politice. Printre ei, Cătălin Predoiu, Rareș Bogdan, Hubert Thuma sau fostul premier desemnat.
Excluderea va avea loc într-o ședință a noii conduceri PNL, care a fost stabilită duminică la congresul extraordinar.
Parlamentarii care au votat guvernul Veștea:
1. Cătălin Predoiu
2. Monica Anisie
3. Sorin Câmpeanu
4. Nicoleta Pauliuc
5. Mihai Veștea
6. Andrei Baciu
7. Lucian Bode
8. Alina Gorghiu
9. Ion Iordache
10. Aneta Matei
11. Mititelu Eduard
12. Pandea Ciprian
13. Prișcă Răzvan
14. Rusu Sebastian
15. Ionuț Stroe
Vor fi excluși și liderii locali Adrian Veștea, președintele CJ Brașov, Hubert Thuma, președintele CJ Ilfov, și europarlamentarul Rareș Bogdan. În locul tuturor vor fi numiți noi lideri de organizații județene.
Robert Sighiartău, noul secretar general al PNL, a anunțat că partidul nu îi mai dorește pe cei ce au trădat încrederea alegătorilor.
„Foştii mei colegi care astăzi au fost în Parlament şi i-a văzut o ţară întreagă, nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali. Partidul Naţional Liberal nu îi mai doreşte pe aceşti oameni care au trădat încrederea alegătorilor”, a afirmat Robert Sighiartău luni noapte, în Parlament, după respingerea învestirii Guvernului Veştea.
El a adăugat că „în următoarele zile” vor fi luate „toate deciziile care se cuvin”.
„Dar până atunci cred că onorabil pentru ei ar fi să vedem nişte demisii”, a adăugat Sighiartău.
Congresul Extraordinar al PNL a adoptat, duminică, două rezoluţii – una prevede că participarea membrilor partidului la construcţia unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă se referă la solicitarea privind demisia din PNL a lui Adrian Veştea, Lucian Bode, Rareş Bogdan, Hubert Thuma şi Alinei Gorghiu.