Incidentul din Alba Iulia a avut loc după ce sistemul de închidere al mașinii s-a activat accidental, cu cheile rămase în interior, iar bebelușul a rămas blocat în autovehicul, unde erau peste 30°C. Din fericire, situația a fost salvată datorită intervenției unui jandarm aflat în timpul liber.
„Situația a fost observată de un jandarm, aflat în timpul liber. Având în vedere temperatura de peste 30°C și faptul că sistemul de climatizare nu mai funcționa, acesta a acționat imediat”, a transmis Jandarmeria.
Cu acordul proprietarului autoturismului, jandarmul a spart un geam al mașinii, reușind să ajungă la copil și să îl scoată în siguranță.
Din cauza temperaturilor ridicate, interiorul unui vehicul parcat la soare se poate încălzi rapid, devenind un mediu periculos, mai ales pentru sugari sau animale de companie.
Autoritățile recomandă să nu lăsați niciodată copiii sau animale de companie singure în autoturisme, nici măcar pentru câteva minute, să verificați întotdeauna dacă aveți cheile asupra dumneavoastră înainte de a închide portierele. Potrivit acestora, în zilele caniculare, temperatura din interiorul mașinii poate deveni rapid periculoasă.