Valul de căldură care afectează Europa a doborât noi recorduri de temperatură în Franța și a perturbat activitatea școlilor, transportului și unor obiective turistice importante, în timp ce autoritățile din mai multe țări au emis alerte privind riscurile pentru sănătate. Meteorologii avertizează că temperaturile ar putea continua să crească în următoarele zile, iar unele recorduri absolute ar putea fi depășite. În numeroase regiuni franceze, temperaturile au trecut de 40 de grade Celsius, iar autoritățile au extins codurile roșii de caniculă pentru mai mult de jumătate din teritoriul țării.
La Paris, valul de căldură a afectat funcționarea unor obiective turistice importante. Turnul Eiffel și-a redus programul de vizitare, iar Muzeul Luvru va închide cu două ore mai devreme până la sfârșitul săptămânii, invocând acumularea excesivă de căldură în clădirea istorică și numărul mare de vizitatori. Canicula a perturbat și activitatea școlilor, transportului public și evenimentelor sportive, într-o țară în care sistemele de climatizare nu sunt răspândite.
Citește și: Prognoza meteo. Cupolă de foc, până la 37°C la umbră și atmosferă sufocantă. Furtunile apar spre seară
Poliția din Paris a impus o interdicție temporară privind consumul de alcool în capitala franceză în contextul valului de caniculă care pune presiune pe sistemul sanitar, informează DPA.
De vineri până duminică dimineață, vânzarea de alcool va fi interzisă, iar consumul de alcool în spațiile publice va fi de asemenea interzisă, a anunțat joi poliția.
Restaurantele și barurile sunt scutite de această interdicție.
Spitalele din zona Grand Paris operează deja la capacitate maximă din cauza valului de caniculă, fiind spitalizați în permanență noi pacienți, potrivit șefului Poliției, Patrice Faure.
Interdicția are drept scop ușurarea presiunii asupra spitalelor și serviciilor de urgență prin a prevenirea intervențiilor suplimentare legate de consumul de alcool, a precizat el.
Spitalele din Franța se află deja la cel mai ridicat nivel de alertă.
În contextul temperaturilor care se apropie de 41 de grade Celsius în capitală, medicii recomandă renunțarea la consumul de alcool, întrucât crește riscul de insolație, a spus șeful poliției.
O interdicție privind consumul de alcool impusă duminica trecută cu prilejul evenimentului Fête de la Musique a contribuit în mod semnificativ la reducerea numărului de incidente și al situațiilor de urgență, a spus el.