PNL, PDL şi Mişcarea Populară nu vor REFERENDUM pe eutanasierea câinilor maidanezi

Preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat că nu este necesar un referendum în Bucureşti în privinţa câinilor fără stăpân, iar rezolvarea problemei câinilor de pe străzi trebuia să fie primul obiectiv al autorităţilor locale, înaintea curăţeniei sau a plantării florilor. Şi PDL se opune organizării unui referendum. Fostul prefect al Capitalei, pedelistul Mihai Atănăsoaei, a declarat că "referendumul nu este decât o tergiversare iresponsabilă a unei situaţii care creează victime" şi a cerut demisia primarului Sorin Oprescu.
Romania TV
05 sept. 2013, 09:27
PNL, PDL şi Mişcarea Populară nu vor REFERENDUM pe eutanasierea câinilor maidanezi

Preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, joi, la Cluj, că nu este de acord cu organizarea unui referendum în Bucureşti pe tema câinilor maidanezi, spunând că acest demers „nu are ce să comunice nou despre voinţa cetăţenilor”, fiind clar că oamenii vor să nu mai existe câini pe străzi.

„Îmi spun o părere personală, ca cetăţean şi locuitor în Bucureşti. Referendumul nu are ce să comunice nou. Răspunsul e clar: niciun bucureştean şi nici cel mai mare iubitor de câini nu vrea să vadă câini pe stradă. Atunci la ce să fac referendumul”, a afirmat Crin Antonescu.

Citeşte şi Antonescu, de acord cu propunerea lui Băsescu în privinţa câinilor: Măcar o luăm pe o cale

„Nu sunt de acord că este o problemă legislativă. (…) Problema noastră nu este dacă ucidem sau nu câinii, ci ca pe stradă să nu mai fie câini fără stăpân. Şi dacă vrem să nu mai fie câini trebuie să îi prinzi. Problema e că ai nevoie de un plan, de un buget, de nişte oameni care să prindă aceşti câini”, a mai menţionat Crin Antonescu.

Şi PDL Bucureşti se opune organizării unui referendum în Bucureşti pe tema eutanasierii câinilor maidanezi.
„Oprescu este un laş şi principalul vinovat pentru drama când un copil a fost omorât. După cinci ani de mandat ne confruntăm cu aceleaşi probleme. (….) Referendumul nu este decât o tergiversare iresponsabilă a unei situaţii care creează victime, (…) laşitatea maximă de care dă dovadă Sorin Oprescu transferând răspunderea unor măsuri de pe umerii săi, ca factor decident, pe umerii bucureştenilor. Referendumul este inutil din punct de vedere practic – cere bucureştenilor ‘mai staţi 30 de zile’, juridic – nu produce efecte. Sorin Oprescu a avut la îndemână toate pârghiile pentru a gestiona problema câinilor fără stăpân. De când e primar Sorin Oprescu numărul persoanelor muşcate de câini s-a dublat”, a spus fostul prefect al Capitalei Mihai Atănăsoaei.

Şi Partidul Mişcarea Populară îi cere primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, să renunţe la organizarea unui referendum pe tema câinilor comunitari, pe motiv că acesta ar fi „inutil”.

„Partidul Mişcarea Populară îi cere domnului Sorin Oprescu să renunţe la organizarea unui referendum perfect inutil în Capitală, în condiţiile în care problema câinilor comunitari nu poate fi reglementată decât pe întreg teritoriul naţional. Aceasta este o găselniţă populistă a domnului Oprescu pentru a-şi masca propria responsabilitate în cazul tragediei copilului de patru ani sfâşiat de câini în Bucureşti. Cu banii pentru referendum primarul general ar putea să întreprindă măsuri eficiente şi rapide pentru îndepărtarea câinilor comunitari de pe străzile oraşului”, se arată într-un comunicat al Partidului Mişcarea Populară.

DEZBATERE şi SONDAJ RTV.NET: Care este soluţia pentru rezolvarea problemei maidanezilor din Bucureşti? Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor maidanezi neadoptaţi?

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a anunţat, miercuri, că municipalitatea va organiza un referendum local privind eutanasierea câinilor vagabonzi şi va face, legat de această problemă, „exact ceea ce vrea populaţia”, precizând că a convocat o şedinţă de îndată a CGMB pentru vineri.

Oprescu a arătat că, potrivit Legii referendumului nr. 3/2000, „obiectul şi data referendumului local se stabilesc şi se aduc la cunoştinţă publică cu cel puţin 20 de zile înainte de ziua desfăşurării acestuia”, iar „referendumul local se poate organiza într-o singură zi, care poate fi numai duminica” (articolul 16).

Astfel, referendumul local ar putea avea loc în ultima duminică din luna septembrie sau în prima duminică din octombrie.

Potrivit edilului-şef al Capitalei, referendumul va avea o singură întrebare, respectiv „Sunteţi de acord cu măsura radicală (eutanasierea câinilor fără stăpân – n.r.)?”.

Sorin Oprescu a mai spus că, dacă bucureştenii se vor pronunţa la referendum pentru eutanasierea câinilor vagabonzi, atunci el va putea „pune presiune” pe parlamentari, în vederea adoptării unui act normativ „cum vrea poporul”, legat de această problemă.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Singurul bulevard din București care are două nume. Faci doar 3 minute de la un capăt la celălalt cu metroul, are numai 1 kilometru și leagă două puncte strategice ale Bucureștiului
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
Playtech.ro
Cât va costa un apartament de 130.000 € după majorarea TVA din 1 august. Calculul care îi descurajează pe cumpărători
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Prințul Harry, umilit în văzul lumii: Nu are niciun talent remarcabil
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Canicula și „nopțile albe”. Sindromul nocturn care afectează, anual, zeci de mii de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin