Victor Ponta a comentat, în emisiunea ”Cutia neagră” de la România TV, deznodământul discuțiilor purtate vineri la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan și liderii partidelor din fosta coaliție – eșec total, în condițiile în care liberalii refuză să susțină necondiționat un cabinet PSD, ceea l-ar fi înfuriat pe șeful statului.
În opinia fostului premier, singura soluție viabilă în acest moment este aceea ca social-democrații să obțină acordul președintelui Nicușor Dan pentru obținerea majorității care să susțină un guvern PSD.
”PSD trebuie să-i spună președintelui: lăsați-ne să facem majoritate. Și găsesc până la 233 (numărul de voturi necesar în parlament – n.r.)”, a spus Ponta.
Altfel, avertizează fostul premier, cabinetul Bolojan va rămâne la Palatul Victoria pe durata vacanței parlamentare, ceea ce ar însemna că ”distrugerea economică a țării nu va mai putea fi evitată”.
”Marți intră parlamentul în vacanță. Rămâne Bolojan cu USR-iștii. Distrugerea economică a țării nu va mai putea fi evitată dacă rămânem cu acest guvern”, a spus Victor Ponta.
Tot fostul premier este de părere că varianta unui guvern format de Siegfried Mureșan, propusă de trioul PNL-USR-UDMR, nu are nicio șansă de reușită. ”În afară de PNL, dar nu toți, USR și UDMR, ei nu vor mai obține niciun vot”, a explicat fostul șef de la Palatul Victoria.
În același context, Ponta a subliniat că propunerea Mureșan premier este total neinspirată și tototdată anti-americană, în condițiile în care România are nevoie atât de UE, cât și de SUA.
”Pentru SUA, noi trebuie să fim partea activă, nu să așteptăm să se roage Trump de noi. Dar dacă noi îl propunem pe Siegfried, care s-a bucurat când a fost arestat Trump…
Propunerea cu Siegfried Mureșan premier ne taie unul dintre ‘picioare’, iar noi trebuie să stăm pe ambele – UE și SUA”, a argumentat fostul premier.