SUA atacă, din nou, ținte iraniene din zona Strâmtrii Ormuz, ca răspuns la faptul că iranienii, prin lovirea a două nave, au încălcat protocolul semnat de cele două țări la 17 iunie.
Anunțul privind noile atacuri americane a fost făcut de un oficial american citat de CNN.
Tot americanii au vizat, vineri, depozite de rachete şi drone iraniene şi situri radar de coastă.
Statele Unite au explicat că raidurile vin ca reacție la ”agresiunea continuă a Iranului împotriva navelor comerciale”, după cum au anunțat, într-un comunicat, reprezentanții forțelor CENTCOM (Comandamentul Central al Statelor Unite).
„În urma atacurilor americane de ieri, ca răspuns la atacul iranian asupra navei M/V Ever Lovely, Iranului i-a fost oferită oportunitatea de a respecta acordul de încetare a focului, dar a ales să nu o facă atunci când forţele sale au lansat în această dimineaţă o dronă de atac unidirecţională, care a lovit nava M/T Kiku”, a precizat CENTCOM.
Vineri, armata americană a anunţat că a lovit ţinte în Iran în urma unui atac pe care l-a atribuit iranienilor împotriva unui cargou care traversa joi Strâmtoarea Ormuz.
De celalaltă parte, gardienii Revoluţiei Islamice (IRGC) din Iran au revendicat, duminică, responsabilitatea pentru atacurile aeriene împotriva Kuwaitului şi Bahrainului, ca represalii pentru atacurile americane asupra teritoriului iranian, avertizând că orice altă agresiune va fi întâmpinată cu un ”răspuns neobosit”, notează news.ro.
(sursa foto/video: CENTCOM)
Citește și Israelul, atac în sudul Libanului. Hezbolah respinge acordul semnat vineri. ”Greşeală gravă”