Sudul Libanului, mai precis zona orașului Nabatieh, a fost, sâmbătă, ținta unui atac al armatei israeliene.
Potrivit unui purtător de cuvânt al armatei israeliene, atacul a vizat ”presupuşi terorişti care reprezentau o ameninţare la adresa militarilor” israelieni care ocupă regiunea Nabatieh, transmite AFP.
Atacul Israelului s-a produs la doar câteva ore după ce SUA au anunţat un acord-cadru între Israel şi Liban.
Respectivul acord este respins de mișcarea islamistă Hezbollah. Liderul acesteia, Naim Qassem, a catalogat acordul drept o ”greşeală gravă”, declarându-l ”nul şi neavenit”.
”Acordul-cadru de la Washington este umilitor, ruşinos şi reprezintă o abandonare a suveranităţii”, a transmis Qassem.
În același context, liderul Hezbollah a acuzat guvernul libanez că ”legitimează” prin acest acord ocupaţia Libanului de către Israel.
Pe de altă parte, tot sâmbătă, Bahrainul a anunţat că a fost vizat de mai multe drone iraniene şi a acuzat Iranul de ”sabotarea eforturilor de pace”, în urma unor prime schimburi de atacuri între SUA şi Iran de la semnarea, la 17 iunie, unui protocol al unui acord în vederea încheierii Războiului din Orientul Mijlociu.
Ministerul de Externe din Bahrain a condamnat, într-un comunicat, „ţintirea teritorului (Bahrainului – n.r.) în zori, sâmbătă, de către mai multe drone iraniene, o încălcare flagrantă a suveranităţii sale”.
Acest atac „aruncă asupra Teheranului întreaga responsabilitate a sabotării eforturilor de pace”, a mai transmis ministerul.
Armata ideologică a regimului iranian, numită Gardienii Revoluţiei, a anunţat sâmbătă că a atacat poziţii americane la Golful Persic, în urma unor atacuri americane pe teritoriul Iranului, notează news.ro.