Contracandidatul lui Merkel la alegerile legislative, ŞANTAJAT de o persoană necunoscută

O persoană necunoscută a încercat să îl şantajeze pe Peer Steinbrück, adversarul social-democrat al cancelarului Angela Merkel, ameninţând cu dezvăluiri dacă nu renunţă la candidatura la alegerile legislative din 22 septembrie, a anunţat sâmbătă o sursă din cadrul poliţiei.
Romania TV
07 sept. 2013, 11:08
Contracandidatul lui Merkel la alegerile legislative, ŞANTAJAT de o persoană necunoscută

„Un membru al echipei de protecţie a lui Peer Steinbrück a aflat despre existenţa unei scrisori anonime de şantaj şi a depus o plângere la poliţia din Bonn (vest), unde se află domiciliul lui Steinbrück”, a declarat o purtătoare de cuvânt a poliţiei criminalistice, confirmând informaţiile apărute în cotidianul Bild.

Potrivit Bild, citat de Mediafax, necunoscutul afirmă, în scrisoarea adresată soţiei candidatului, că locuieşte de mai mulţi ani cu o filipineză care ar fi fost angajată pe „durată limitată”, la negru şi în timp ce se afla ilegal în Germania, la domiciliul privat al lui Steinbrück din Bonn, în urmă cu 14 ani.

„Va trebui să îl convingeţi discret pe soţul dumneavoastră să îşi retragă candidatura din motive personale înainte de 10 septembrie”, ar fi scris acesta, potrivit Bild.

Gertrud Steinbrück, soţia liderului social-democrat, a explicat pentru Bild că a existat într-adevăr o filipineză, care era angajată de mama sa şi care venea să o ajute la curăţenie o dată pe săpămână, în 1999.

Ea a angajat această persoană timp de câteva săptămâni, dar atunci era totul în regulă, pentru că ea era căsătorită cu un grădinar de la ambasada Filipinelor la Bonn, a afirmat Steinbrück pentru cotidian.

Ea a adăugat că a refuzat să o angajeze la negru atunci când ambasada s-a mutat la Berlin şi când soţul acesteia şi-a pierdut locul de muncă, privând-o de protecţie socială şi titlu de sejur. Ea i-ar fi plătit atunci echivalentul a 250 de euro drept compensaţie.

„Faptul că soţul meu este victima şantajului la 14 ani de atunci este o infamie şi acest lucru mă siderează”, a conchis ea.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Va fi o nenorocire!”. Mihai Stoica și Andrei Nicolescu anunță un scenariu fără precedent în Superliga României
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Adio „dată de expirare” pe alimente în România. Schimbarea propusă promite mai puțină risipă, dar cere mai multă atenție la raft
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cristina, o cunoscută influenceriță, a sfârșit în mod tragic după ce mașina în care se afla a fost complet distrusă. A suferit mai multe stopuri cardiace în drum spre spital
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde