Ce boli poţi avea în funcţie de luna naşterii

Un studiu publicat in Journal of Aging Research din Statele Unite a scos la iveală faptul că luna naşterii îţi influenţează longevitate. Cercetătorii au studiat datele a peste 1.500 de persoane care au depăşit vârsta de 100 de ani, comparându-le cu informaţii ale rudelor (fraţi sau soţi/soţii) ale centenarilor care au trăit mai puţin. Se pare că luna naşterii influenţează longevitatea.
Romania TV
07 sept. 2013, 18:57
Ce boli poţi avea în funcţie de luna naşterii

Persoanele nascute toamna, intre septembrie-noiembrie, au sanse mult mai mari de a ajunge la 100 de ani, fata de cei nascuti in luna martie, de exemplu. De altfel, cercetatorii spun ca cele mai mici sanse de a ajunge la 100 de ani le au persoanele nascute primavara.

Un alt studiu realizat la Universitatea Oxford la care au participat deopotriva cercetatori si statisticieni, condusi de profesorul Russell Foster, a scos la iveala si bolile pe care le poti dezvolta pe parcursul vietii, in functie de luna nasterii. Iata concluziile lor.

1. Cine e nascut in ianuarie… Alzheimer, Boala Crohn si epilepsie

Explicatia ar fi ca persoanele nascute in ianuarie s-au „bucurat” de prea putina lumina solara in perioada intrauterina si dupa nastere. Iar statisticile prezentate de Oficiul britanic de Statistica vin sa intareasca supozitia.

2. Cine e nascut in februarie… tulburari de somn

Tot din cauza lipsei de lumina solara in perioada intrauterina si dupa nastere, persoanele nascute din februarie prezinta tulburari de somn, precum narcolepsia. Mai mult, cei nascuti in februarie sunt mai „activi” dupa lasarea intunericului.

Citeste continuarea pe sfatulparintilor.ro.

DailyBusiness
În prag de război, Europa își extinde fabricile de armament. De ce rachetele sunt esențiale în lupta contra Rusiei
Spynews
Oana Marica și-a cumpărat o geantă la preț de garsonieră! Suma pe care Bunesa a scos-o din buzunar pentru plăcerea sa nevinovată | FOTO
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Sute de polițiști, pensionați nelegal în ultimii cinci ani. Tot Casa de Pensii a MAI îi dă acum în judecată și le cere banii înapoi. „Pare mai mult un act de acoperire”
Capital.ro
Călin Georgescu revine! Anunțul care răstoarnă scena politică: Inevitabil. Din toamnă ajungem la guvernare
Playtech.ro
Amendă de 8.000 de euro pentru şoferii români, în Grecia! Viteza la volan te va costa mult de acum
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Val de foc peste România. Meteorologii au emis Cod galben de caniculă
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Accident grav pe A1! Un bărbat a murit după ce duba pe care o conducea a lovit glisiera metalică și s-a răsturnat
Cancan.ro
Cum arăta Ilie Bolojan în tinerețe? 'Avea păr mult și creț'
iamsport.ro
Cosmin Contra a revenit în fotbalul românesc: ”Primăria face un stadion de 10.000 de locuri”
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI. David Popovici își păstrează culoarul și în afara bazinului! Conduce un alt Porsche și a făcut baie de mulțime la mall
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Zodiile care vor da lovitura la finalul acestei săptămâni. Vor avea parte de reușite pe toate planurile