Predoiu: Ponta trebuie să dialogheze cu minerii blocaţi în subteran la Roşia Montană

Prim-vicepreşedintele PDL Cătălin Predoiu i-a cerut, miercuri, premierului să iniţieze un dialog urgent cu minerii blocaţi în subteran la Roşia Montană şi să prezinte un plan de aplicare al acestui proiect minier, transmite Agerpres.
Romania TV
11 sept. 2013, 12:13
Predoiu: Ponta trebuie să dialogheze cu minerii blocaţi în subteran la Roşia Montană

„Cred că premierul ar trebui, urgent, să organizeze un dialog cu aceştia. (…) Să stea de vorbă şi să explice ce are de gând. Iată de ce este nevoie de clarificarea situaţiei. La ora aceasta există confuzie”, a declarat prim-vicepreşedintele PDL, într-o conferinţă de presă.

Predoiu a adăugat că este necesar ca primul-ministru să prezinte public, în baza unei analize cu experţi juridici şi tehnici, ce se doreşte prin punerea în aplicare a proiectului de la Roşia Montană.

„Nimeni nu ştie ce are de gând în continuare premierul. Care este situaţia, care este poziţia Guvernului? Ce vulnerabilităţi sunt, ce atuuri avem? Ce se vrea de la acest proiect? Trebuie să discute cu experţii juridici, să discute cu experţii tehnici şi să stabilească o linie pe care să o comunice public, să convingă oamenii. Nu este de ajuns că are o majoritate de 70%. Această majoritate este rezultatul unor convingeri din anul trecut bazate pe promisiuni fără acoperire. Acum, premierul nu mai are acest confort, trebuie să convingă. Să ne convingă de faptul că soluţiile propuse sunt corecte”, a susţinut prim-vicepreşedintele PDL.

Cătălin Predoiu a ironizat declaraţiile pe mai multe voci ale liderilor USL.

„Temerea noastră, a PDL, este că decidenţii politici nu ştiu ce să facă. Crin Antonescu s-a speriat de stradă şi provocat o fisură politică în alianţă (USL – n.r.). Vedem cum cei doi lideri ai alianţei îşi aruncă declaraţii peste gardul Guvernului, atacându-se mai mult sau mai puţin voalat”, a spus Predoiu.

25 de mineri din judeţul Alba s-au blocat, miercuri, în subteran. Oamenii spun că nu vor ieşi la suprafaţă până când nu vor primi o promisiune fermă că exploatarea minieră va fi reluată. În paralel cu protestul minerilor, 300 de angajaţi ai companiei Roşia Montană Gold Corporation şi localnici s-au adunat, miercuri, pentru a doua zi consecutiv, în centrul istoric al localităţii Roşia Montană, pentru a cere aprobarea proiectului de lege privind mineritul în zonă.

300 de angajaţi ai companiei Roşia Montană Gold Corporation şi localnici s-au adunat, miercuri, pentru a doua zi consecutiv, în centrul istoric al localităţii Roşia Montană, pentru a cere aprobarea proiectului de lege privind mineritul în zonă, potrivit Agerpres. Dacă marţi, mitingul şi marşul de protest din Roşia Montană au fost neautorizate, de această dată manifestaţia este una autorizată, a precizat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Alba, maior Cosmin Jurcoveţ.

El a mai precizat că organizatorii manifestaţiei au solicitat aprobare pentru organizarea protestului timp de o lună, între orele 10.00 şi 21.00. Între orele 10.00 şi 19.00, participanţii au voie să se deplaseze pe traseul Piaţa Veche şi sediul administrativ al RMGC, pe o singură bandă, fără să blocheze circulaţia, iar între orele 19.00 şi 21.00, au dreptul să meargă în marş până în Gura Roşiei, pe drumul judeţean, pe o distanţă de câţiva kilometri, de asemenea fără să afecteze traficul rutier.

Dotaţi cu zeci de steaguri tricolore, participanţii au preluat de la protestatarii din Piaţa Universităţii din Bucureşti, care se opun proiectului minier de la Roşia Montană, modelul PET-urilor umplute cu pietricele, pentru a face zgomot.

Ei au continuat să scandeze şi miercuri lozinci în favoarea proiectului minier. „Vrem să muncim aici, la Roşia Montană”, „Jos şomajul”, „Vrem să trăim din minerit”, „Mineritul este pâinea noastră”, „Ne-am săturat de atâta aşteptat” şi „Vrem locuri de muncă acum” sunt câteva din mesajele afişate pe pancardele purtate de către participanţii la manifestaţie.

Rata şomajului în comuna Roşia Montană, care numără 3.000 de locuitori, este de circa 20%, a declarat, săptămâna trecută primarul Eugen Furdui. De ajutoare sociale beneficiază între 105 şi 110 familii.

Acesta a menţionat că la RMGC lucrează în jur de 500 de oameni, majoritatea din Roşia Montană şi împrejurimi, aceştia fiind angajaţi pe perioadă determinată, respectiv pe perioada a trei luni. În cazul în care, la sfârşitul lunii septembrie, contractele acestora nu ar fi reînnoite de către companie, rata şomajului ar ajunge în comună la peste 74%, a spus acesta.

Mai multe comisii parlamentare au dat marţi aviz negativ la proiectul de lege privind exploatarea minereurilor auro-argentifere de la Roşia Montană, care va fi dezbătut în procedură de urgenţă.

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
Doliu la Universitatea Craiova! A murit în război
Capital.ro
Secretul lui Ion Iliescu din perioada comunistă. Însuși Ceaușescu a știut ce se întâmplă: Tovarăș bun, însă are riscuri
Playtech.ro
Cât costă un porc de 100 kg în 2025. Prețurile din piețe și de la ferme
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Povestea tulburătoare a pacientului care și-a pierdut viața la Bagdasar-Arseni. Cum a fost lăsat Mihai timp de 5 zile cu rănile netratate
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Ajutor de încălzire 2025 – 2026. Condiții de acordare și actele necesare
stirilekanald.ro
"N-a făcut nici infarct, nici AVC, plămânii ei...." De ce a murit, de fapt, Ștefania Szabo! Legiștii au făcut descoperirea
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai