Buşoi: Este intolerabil că spitalele trimit bolnavii să-şi cumpere medicamente

Unele spitale au redus achiziţiile de medicamente, dar au crescut mult costurile pentru serviciile externalizate, iar dacă, în acest context, pacieţii sunt trimişi constant să-şi cumpere tratament, este un lucru intolerabil, a declarat, marţi, preşedintele CNAS, Cristian Buşoi.
Romania TV
24 sept. 2013, 14:43
Buşoi: Este intolerabil că spitalele trimit bolnavii să-şi cumpere medicamente

„Dacă spitalele trimit pacienţii în mod constant să-şi cumpere medicamente, este un lucru intolerabil, din punctul nostru de vedere, pentru că atunci când fac decontarea pe caz rezolvat, trec şi medicamente. Noi nu plătim pentru un asigurat faptul că a intrat în spital şi doar actul medical în sine. Plătim şi partea de medicamente. Vom face o analiză să vedem din ce motiv s-au redus achiziţiile de medicamente. Există spitale unde şi-au crescut foarte mult costurile cu serviciile externalizate. Şi-au externalizat laboratorul către o firmă privată, şi-au externalizat paza, alte servicii şi fac economie din bugetul de medicamente. De aceea, vom face o analiză foarte serioasă„, a spus preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Cristian Buşoi.

Şeful CNAS a mai spus că, în acest context, a solicitat casele judeţene să analizeze bugetele spitalelor. „Dacă, de exemplu, farmacia de spital a rămas fără un medicament şi se întâmplă să trimită pacientul să-şi ia respectivul produs, deşi nici acest lucru nu ar fi normal, zici că a fost un accident. Dar dacă un spital trimite constant bolnavii să-şi ia medicamente, este intolerabil”, a adăugat Buşoi.

El a mai spus că managerii de spitale trebuie să găsească soluţii pentru ca bolnavii să nu mai fie obligaţi să-şi cumpere medicamentele.

„Ori îşi reduc numărul de personal şi dau afară personalul pe care l-au angajat de-a lungul timpului – nu este vorba despre medici, unde suntem deficitari -, fie îşi raţionalizează alte cheltuieli, fie, nu ştiu, îşi găsesc nişte surse suplimentare de finanţare. Dar în niciun caz nu pot să acceapt ca, în mod constant, să trimită pacienţii după medicamente. Facem investigaţii (…) Mai mult, atunci când acea direcţie de control aprobată de guvern va avea competenţe crescute, vă asigur că, după ce vom avea voie să ne uităm în ce cheltuieli fac spitalele, pentru că acum nu avem voie, lucrurile se vor schimba în mod esenţial”, a mai spus preşedintele CNAS.

DailyBusiness
Și-au făcut cruce când au văzut nota de plată. Incredibil pentru ce au fost taxați patru turiști la o terasă din Italia!
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Top 7 cele mai frumoase călătorii cu trenul din întreaga lume. Turiștii au parte de peisaje de poveste, lanțuri muntoase și rezervații naturale
Capital.ro
Vladimir Putin și-a modificat fața. Secretul liderului de la Kremlin: Uitați-vă la fața lui, vedeți cum s-a schimbat
Playtech.ro
Orașul din România cu cele mai multe credite ipotecare. Românii cu Brașov sau București sunt mai precauți la investiții imobiliare
Adevarul
Momentul cumplit în care un copil de 10 ani, aflat pe o trotinetă electrică, este lovit de o maşină pe o stradă din Calafat
wowbiz.ro
Scena SFÂȘIETOARE cu fetița Silvanei, în timp ce își ținea mama înjunghiată de mână. Ultimele cuvinte pe care a apucat să i le spună fiicei sale, înainte să moară. TULBURĂTOR
Evz.ro
Taxă pentru români la achitarea facturii de energie. La 50 de lei, taxa este 22 de lei
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Cutremur vineri seară în România! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Șoc TOTAL! Meghan Markle, acuzată că are o fetiță secretă, iar Harry vrea să divorțeze!
iamsport.ro
Marea controversă din jurul Serenei Williams! Adevărul despre compania care produce "medicamentul-minune" care a ajutat-o să slăbească
MediaFlux
Lovitură pentru milioane de români care au trecut la Hidroelectrica. Se anunță creăteri de tarife
stirilekanald.ro
Georgiana și Cătălin, tinerii care și-au pus capăt zilelor pe A1, s-au logodit cu puțin timp înainte să recurgă la gestul extrem. Fata a postat imaginile: „Ești regele meu. Te voi iubi toată viața!”
Durere, reumatism, vene varicoase și artrită: remedii naturale și cum să le folosești corect