GRECIA: Poliţia a percheziţionat sediul partidului neonazist şi a arestat garda de corp a unui deputat

Poliţiştii greci au percheziţionat marţi seara un sediu al partidului neonazist Zori Aurii dintr-o localitate aflată în centrul Greciei şi a arestat un poliţist. 
Romania TV
25 sept. 2013, 10:43
GRECIA: Poliţia a percheziţionat sediul partidului neonazist şi a arestat garda de corp a unui deputat

Poliţistul de 45 de ani, care servea în calitate de gardă de corp unui deputat din cadrul partidului neonazist Zori Aurii, a fost arestat după ce poliţia ar fi descoperit în sediu bunuri personale şi 17 cartuşe care îi aparţineau.

În septembrie 2012, poliţistul a fost concediat, fiind suspectat că a participat, împreună cu deputatul partidului Zori Aurii, Kostas Barbarousis şi alţi nazişti, la demolarea unor standuri ce aparţineau unor imigranţi, la Missolonghi, în apropiere de Agrinion, unde se situează sediul percheziţionat. Imunitatea parlamentară a lui Barbarousis a fost ridicată câteva zile mai târziu, pentru a fi judecat în acest caz.

În următoarele zile, poliţia urmează să procedeze la percheziţii în alte sedii ale partidului neonazist, în cadrul unei anchete de amploare cu privire la eventuale legături între Zori Aurii şi poliţie, potrivit sursei citate.

Ancheta a fost lansată în urmă cu o săptămâna, după uciderea muzicianului antifascist Pavlos Fyssas de către un presupus membru al partidului Zori Aurii, o dramă care a bulversat ţara.

Poliţia a ordonat, de asemenea, o anchetă în trei comisariate situate în periferia de sud-vest a Atenei, suspectate de tolerarea unor violenţe orchestrate de Zori Aurii.

Ministerul Ordinii Publice a acceptat luni demisia a doi generali în sudul şi centrul ţării, în timp ce mai multe cadre de poliţie cu sediul pe Insula Evia, la nord de Atena, au fost suspendate din funcţie pentru că nu au efectuat o anchetă la sediile partidului Zori Aurii situate lângă un comisariat de poliţie şi unde ar fi fost depozitate arme.

Beneficiind până în prezent de indulgenţă din partea autorităţilor, în pofida unor violenţe comise împotriva imigranţilor sau simpatizanţilor de stânga, Zori Aurii se află de-acum sub supravegherea atentă a Guvernului.

Mai multe partide politice şi sindicate elene vor protesta pe tot parcursul zilei de miercuri împotriva fascismului, la Atena şi în alte regiuni din ţară, unde continuă operaţiunile poliţiei împotriva partidului neonazist Zori Aurii, informează AFP, citată de Agerpres.

Punctul culminant al acestor manifestaţii este aşteptat miercuri seara la Atena, unde partidele de stânga, sindicate şi asociaţii antifasciste au făcut apel la organizarea unui protest de amploare, după asasinarea săptămâna trecută a unui muzician de extremă-stângă de către un camionagiu care şi-a mărturisit orientările neonaziste.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Ultima lovitură a lui CFR Cluj pe final de mercato! Și-a adus portar dorit și de Gigi Becali. Exclusiv
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Cu câți bani rămâne în mână un pensionar din Germania dacă pensia brută e 1.800 de euro. Cât reține statul
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Profesorii amenință că vor porni o grevă generală! Continuă protestele în a doua zi de școală
Cancan.ro
Premierul Ilie Bolojan a făcut anunțul de care românii se temeau: Trebuie să creștem vârsta de pensionare
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Anunț oficial
stirilekanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
Cum schimbă gamificarea experiențele digitale