Programul MINARET: NSA a spionat senatori americani în timpul Războiului din Vietnam

Agenţia americană însărcinată cu interceptarea comunicaţiilor NSA a pus sub ascultare personalităţi americane care criticau Războiul din Vietnam, inclusiv senatori influenţi, potrivit unor arhive declasificate şi publicate miercuri de Universitatea George-Washington.
Romania TV
26 sept. 2013, 08:18
Programul MINARET: NSA a spionat senatori americani în timpul Războiului din Vietnam

Agenţia NSA, vizată de critici dure pentru încălcarea vieţii private a americanilor în urma dezvăluirilor fostului său consultant Edward Snowden, se dedase deja, în anii ’60 şi ’70, unor acţiuni „puţin onorabile, dacă nu chiar complet ilegale”, potrivit acestor arhive declasificate aparţinând NSA.

În perioada 1967-1973, Agenţia a creat programul MINARET, prin care a supravegheat comunicaţiile internaţionale a 1.650 de cetăţeni americani, între care personalităţi ca Martin Luther King Jr, boxerul Mohammed Ali sau editorialistul de la The Washington Post, Art Buchwald.


Acest program avea ambiţia să îi informeze pe preşedinţii Lyndon Johnson şi Richard Nixon despre eventuale legături cu străinătatea ale activiştilor în domeniul drepturilor civice şi opozanţilor Războiului din Vietnam.

Existenţa acestui program era cunoscută din 1975, dar această nouă declasificare dezvăluie identităţile a doi senatori influenţi care au fost victime ale acestei supravegheri, şi anume democratul din Idaho, Frank Church şi republicanul din Tennessee, Howard Baker.

Frank Church, totuşi un aliat al lui Johnson, a votat pentru intervenţia americană în Vietnam după incidentul din Golful Tonkin, în 1964, dar după aceea a devenit „tot mai critic” faţă de politica americană în Vietnam, potrivit revistei Foreign Policy, care a consultat aceste arhive.

În ceea ce îl priveşte pe Howard Baker, el era foarte critic cu administraţia lui Johnson, deoarece aceasta nu mergea suficient de departe, în opinia sa, pentru a-şi asigura victoria în Vietnam.

El a susţinut, ulterior, politica în Vietnam a lui Richard Nixon, dar a rămas sub supraveghere, îşi exprimă surprinderea Foreign Policy, care se întreabă dacă „nu cumva Nixon vrea să ştie ce spunea Baker despre el”.

Câţiva ani mai târziu, în 1978, senatorul Church avea să devină unul dintre parlamentarii aflaţi la originea creării tribunalului însărcinat cu supervizarea activităţilor NSA, Foreign Intelligence Surveillance Court (FISC), şi să se asigure de legalitatea acestora.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Andrea Mandorlini, out de la CFR Cluj! Cine vine în locul italianului în Gruia
Capital.ro
Reguli la bloc. Administratorul de bloc trebuie să răspundă! Legea îl obligă să verifice fiecare apartament
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Mega-închisoarea cu condiții ca la hotel: camere single sau duble cu baie proprie, grădină cu iazuri, teren de fotbal și pistă de atletism
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
Cristina Pucean e istorie? BDLP, la hotel cu domnișoara Vanessa! Imaginile care nu lasă loc de interpretări
iamsport.ro
Gabi Balint a dezvăluit ”marele regret” pe care îl are față de Loți Boloni: ”Ar fi trebuit să îl las” / ”Lumea ne apreciază mai mult după ce ne ducem, din păcate”
MediaFlux
Vremea o ia complet razna în România! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi