5 teorii care explică de ce visează oamenii

Exista o stiinta, onirologia, care studiaza visele. Aceasta disciplina combina elemente de neurologie, psihologie sau chiar literatura, insa nu raspunde la una dintre cele mai importante intrebari: de ce viseaza oamanii. Nu exista inca niciun raspuns clar, insa iata unele dintre cele mai importante ipoteze care incearca sa ofere un punct de pornire pentru gasirea lui.
Romania TV
26 sept. 2013, 19:56
5 teorii care explică de ce visează oamenii

1. Dorinte ascunse – Sigmund Freud

Unul dintre primii oameni de stiinta care a inceput sa studieze visele a fost parintele psihanalizei, Sigmund Freud. Dupa analiza a viselor a sute de pacienti, Freud a dezvoltat o teorie, care este folosita si astazi: visele reprezinta dorintele suprimate sau inclinatiile ascunse ale oamenilor.

Potrivit lui Freud, in timp ce viseaza, oamenii vad ceea ce doresc sa obtina, la propriu sau la figurat. Spre exemplu, daca cineva viseaza ca mama sa a murit, asta nu inseamna ca in subconstient, aceea persoana doreste sa-si ucida mama, insa, potrivit psihanalistului, exista un conflict intre mama si fiu, iar problema are o solutie simpla, insa mama nu stie despre ea. Prin urmare, moartea mamei in vis este un simbol indirect al rezolvarii acestui conflict.

Prin studierea viselor, fondatorul psihanalizei si-a ajutat pacientii sa scoata la lumina cele mai ascunse frici si dorinte de care acesti oameni nici macar nu erau constienti ca exista ascunse adanc in subconstientul lor.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Asta înseamnă să fii mafiot!” Giovanni Becali a explicat, peste ani, replica prin care a ajuns celebru: „Când parchez maşina, dau un milion şpagă!”
Capital.ro
Călin Georgescu îi unește pe români în ziua de Crăciun. Cum își pot recâștiga țara: Pentru cei care vor veni după noi, să știe!
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend