Un angajat MAI şi altul MApN, cercetaţi pentru contrabandă cu ţigări

Şase persoane, între care un angajat al Ministerului de Interne şi altul de la Ministerul Apărării, sunt cercetate sub control judiciar, iar o a şaptea persoană a fost reţinută, într-un dosar de contrabandă cu ţigări din Serbia şi Ucraina, poliţiştii ridicând în urma unor percheziţii 11.400 pachete cu ţigări şi 20 kilograme de tutun vrac. Angajaţii din MAI şi MApN ar fi cumpărat ţigări de contrabandă cu un euro pachetul, pe care le-ar fi vândut apoi pe piaţă sau în interiorul structurilor cu sume mai mari, spun surse judiciare.
Filip Stan
07 apr. 2017, 12:25
Un angajat MAI şi altul MApN, cercetaţi pentru contrabandă cu ţigări

Ofiţerii DGA – Serviciile Judeţene Anticorupţie Bihor şi Hunedoara, pe baza mandatelor emise de către Tribunalul Bihor, sub coordonarea procurorilor militari, au făcut, joi, 12 percheziţii domiciliare şi de autoturisme în cinci localităţi. Activităţile au fost realizate cu sprijinul jandarmilor de la Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Bihor şi al poliţiştilor de la Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor.

În urma descinderilor, poliţiştii au ridicat 228.627 de ţigarete (11.431 de pachete) de contrabandă, 12 kilograme de tutun vrac şi 1.600 de tuburi pentru încărcat ţigarete. De asemenea, au fost puse în executare nouă mandate de aducere.

Ulterior, s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de şapte persoane, pentru contrabandă. Faţă de şase inculpaţi, între care un angajat MAI şi unul al MApN, s-a luat măsura controlului judiciar, iar un al şaptelea inculpat a fost reţinut pentru 24 de ore.

Cercetările în acest dosar, care are ca obiect desfăşurarea unor activităţi de contrabandă cu ţigări provenite din Serbia şi Ucraina, sunt făcute de procurori militari de la Parchetul Militar Cluj.

Din probatoriul administrat până în acest moment a rezultat că infracţiunile au fost comise în nord-vestul României şi constau în primirea şi valorificarea acestor bunuri.

Surse judiciare au declarat pentru News.ro că angajatul MAI, care lucrează la un inspectorat pentru situaţii de urgenţă, şi cel al MApN ar fi cumpărat ţigări de contrabandă, introduse în ţară de cetăţeni străini, cu un euro pachetul, apoi le-ar fi vândut pe piaţă sau în interiorul structurilor în care lucrau cu sume mai mari.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ținta sabotajului rusesc din Capitală. Detalii inedite din dosarul DIICOT despre bomba care trebuia să distrugă un bloc de pe Bulevardul Unirii
Capital.ro
Doliu în sportul internațional. S-a stins un mare campion. A făcut parte din „generația de aur”
Playtech.ro
Ce riști dacă nu dai aceste documente fostului angajat. Amenzi mai mari în 2026
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a găsit în casa menajerei care l-a înjunghiat mortal pe medicul Cristian Staicu. Femeia era căsătorită și avea doi copii
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Decizie de la Casa Albă privind războiul. Trump anunță ce se întâmplă în Iran
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj