A ajuns la închisoare pentru că nu a plătit amenda radar. Fusese prinsă cu 65 km la oră

O tânără din Marea Britanie a ajuns după gratii după ce a încercat să evite plata a două amenzi pentru depăşirea vitezei legale.
Filip Stan
27 apr. 2016, 18:37
A ajuns la închisoare pentru că nu a plătit amenda radar. Fusese prinsă cu 65 km la oră

Britanica Ayesha Ahmed (27 de ani), din Dudley (West Midlands) a fost prinsă de două ori de un radar mobil parcat în apropierea casei ei, în decurs de doar 5 minute, în timp ce se afla la volanul unui autoturism BMW şi circula cu 65 de kilometri pe oră, într-o zonă în care viteza maximă admisă era de 50km/h.

Aceasta nu a vrut însă să plătească amenzile şi să rişte suspendarea temporară a permisului pentru acumularea punctelor de amendă şi a decis să-i plătească unui „expert în legislaţie” 450 de lire (aproximativ 2500 de lei) pentru a o ajuta să scape basma curată. Acesta i-a promis că va profita de anumite ambiguităţi legislative pentru a scăpa de pedeapsă. Cei doi au convenit ca tânăra să ofere poliţiei date false, astfel încât să nu acumuleze punctele aferente amenzii pe permisul său.

Ayesha a anunţat autorităţile că la volanul maşinii se afla o altă femeie în momentul în care autoturismul a fost surprins de radar, însă ofiţerii au devenit suspicioşi când au aflat că alte opt amenzi de acest tip fuseseră trimise la aceeaşi adresă pe care o oferise şi tânăra de 27 de ani.  La scurt timp, Ayesha Ahmed a fost arestată, iar la începutul acestei săptămâni un juriu a găsit-o pe tânără vinovată pentru tentativă de a obstrucţiona cursul justiţiei şi condamnată la trei luni de închisoare. În plus, tinerei i-a fost suspendat permisul de conducere pentru o perioadă de 58 de săptămâni.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Ofertă de 1,2 milioane de euro pentru Joao Paulo! Prima reacție a lui Gigi Becali. Update exclusiv
Capital.ro
Scandalul Tănăsescu-Bolojan ajunge la Senat. Biroul Permanent se reunește luni, 17 august, pentru clarificarea întâlnirii controversate
Playtech.ro
Poți parca mașina în fața propriei porți? Situația în care proprietarul poate fi amendat chiar dacă locuiește acolo
Adevarul
Vacanță în Delta Dunării, pe ape la niveluri record. Guvernatorul Florin Stăneață: „Se poate ajunge în orice punct de interes”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat