La Congresul Extraordinar al PNL, care a avut loc duminică, 21 iunie 2026, la Romexpo, cinci nume din PNL au fost somate să își dea demisia până luni la ora 12.00. Este vorba despre Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu, deoarece „au participat la acțiuni și demersuri contrare intereselor partidului. Președintele partidului, Ilie Bolojan le-a solicitat demisia din calitatea de membri ai PNL. Dacă aceștia nu își vor prezenta demisia până la ora 12.00, Congresul mandatează Biroului Permanent pentru declanșarea procedurilor de excludere.
Congresul PNL, care a avut loc duminică, 21 iunie 2026, la Romexpo, s-a încheiat cu un vot masiv în favoarea lui Ilie Bolojan și a moțiunii pe care o propune, acesta obținând 1.769 de voturi dintr-un total de 1.842 de opțiuni exprimate, în timp ce 73 de voturi au fost anulate. Puciștii din jurul premierului desemnat Adrian Veștea, printre care Hubert Thuma, Lucian Bode, Rareș Bogdan și Alina Gorghiu, au fost somați să demisioneze până luni sau vor fi excluși.
În replică, Lucian Bode a anunțat că nu cedează în fața „amenințării cu excluderea celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului”. Potrivit acestuia, sancționarea sa prin excluderea din partid ar reprezenta o limitare a libertății de exprimare în interiorul formațiunii.
„Noua viziune liberală începe cu ultimatumuri și se încheie cu amenințarea excluderii celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului. Subliniez, doar in interiorul partidului. E deplorabil și hilar unde s-a ajuns. Nu am încălcat nicio decizie a PNL, nu am niciun motiv să demisionez. În toată cariera mea politică am acționat în interiorul structurilor statutare ale partidului și am respectat toate deciziile luate democratic”, a spus Bode.
Liberalul acuză că discuțiile interne au fost transformate într-un conflict artificial și că pozițiile sale au fost exprimate exclusiv în cadrul forurilor statutare ale partidului.
„Mi-am exprimat punctele de vedere în Biroul Politic Național și în structurile de conducere ale partidului, acolo unde se discută în mod normal deciziile politice. Nu am făcut altceva decât să spun lucruri argumentate, în acord cu principiile liberale”, a explicat fostul ministru de Interne.
Lucian Bode a precizat, totodată, că, în opinia sa, reforma partidului nu ar trebui să însemne excluderea vocilor critice din partid: „Dacă noul PNL consideră că sancționarea opiniilor diferite este o formă de reformă, atunci vorbim despre o abatere de la însăși esența liberalismului. Partidul trebuie să rămână un spațiu al dezbaterii, nu al excluderilor. […] Un partid care își exclude vocile critice nu se reformează, ci își pregătește eșecul în surdină. Cât privește demisia, atâta timp cât nu am încălcat nicio regulă și nicio decizie a partidului, nu văd niciun motiv pentru care aș face un pas înapoi”.
În timpul Congresului PNL, lui Bode i s-a imputat și situația financiară dezastruoasă a partidului. Acesta însă se apără, afirmând că situația financiară a partidului a fost permanent verificată de organele abilitate „inclusiv de Autoritatea Electorală Permanentă și de Curtea de Conturi”.
„Toate deciziile de campanie au fost asumate la nivelul structurilor de conducere. Nu a existat nicio decizie luată discreționar. Situațiile financiare au fost verificate și validate de instituțiile abilitate, inclusiv de Autoritatea Electorală Permanentă și de Curtea de Conturi”, a conchis Bode.
La rândul său, Alina Gorghiu a catalogat duminică drept „abuzivă” hotărârea Congresului Extraordinar al partidului de a solicita demisia sa și a altor liberali importanți, precizând că exprimarea liberă a opiniei nu poate fi considerată delict.
„Eu ca fost preşedinte am şi dreptul, dar am şi obligaţia şi am spus-o lui Bolojan în ultima şedinţă de Birou Politic Naţional să atragă atenţia că această ruptură, dacă are loc, va fi în detrimentul Partidului Naţional Liberal. Nimeni nu poate să decidă excluderea unui membru a cărui singură vină este libertatea de exprimare şi de conştiinţă în interiorul partidului.
Dacă eu sunt în situaţia aceasta de a fi exclusă de Ilie Bolojan, nu este pentru că e foarte stăpân pe situaţie, ci pentru că îi este frică de faptul că un premier PNL va fi învestit mâine în Parlamentul României şi că situaţia României va fi deblocată. Vom reveni în PNL pentru că PNL este un partid istoric, care ştie ce înseamnă legea, respectul de sine, libertatea de exprimare şi de conştiinţă”, a transmis deputata.
Și Rareș Bogdan a criticat apropierea dintre PNL și USR, iar despre Ilie Bolojan a spus că îndepărtează partidul de valorile sale tradiționale și conservatoare.
„Ar fi culmea ca azi, la Congres, colegii mei să înlocuiască și săgeata noastră liberală cu o trotinetă și eventual un rucsac în culorile curcubeului! Nu e sigur că nu urmează, cu 4 din 8 vicepreședinți PNL adepți ai exagerărilor ideologice ale mișcării woke (de exemplu, boicotarea unor persoane sau opere pentru comportamente considerate ofensatoare(!!). Activiști agresivi care încearcă să schimbe din temelii normele culturale și tradițiile, mândri și agresivi mânuitori ai cancel culture. Vicepreședinți poziționați și împotriva Partidului Republican din SUA deoarece la Casa Albă se află Donald Trump (pentru încă 2 ani și jumătate). Cu oameni care nu pricep că indiferent cum se numește omul cu reședința în 1600 Pennsylvania Avenue Washington DC, el reprezintă SUA, nu complexul turistic cu același nume din județul Mehedinți, mă pot aștepta la orice.
Între cele două aspecte există legătură. Userismul românesc, ca să nu-i zic neoprogresism sau neomarxism, pune la zid, aici sau prin restul Europei, exact reduta pe care Trump a ridicat-o împotriva exceselor corectitudinii politice și împotriva artizanilor ideologiilor de gen.
Cu ce-i încurcă valorile tradiționale, familia creștină, Biserica, tradițiile, dreapta rațională, conservatorismul luminat, doctrina Partidului Popular European (PPE)? Cei care folosesc lentila neomarxistă a reconfigurării puterii pretind că valorile tradiționale sunt vehicule ale opresiunii istorice, piedici în drumul lor de a reeduca societatea. Prin inginerii sociale, desigur, sintagmă pe care au pus-o pe peretele dinspre Răsărit. Căci nu se închină, fac mantre. Om Mani Padme Hum vs. Tatăl nostru. Sau mai nou, versus Șema Israel.
Cu ce e rău conservatorismul, care cere ca deciziile să se ia cât mai aproape de cetățeni (principiul subsidiarității, pilonul juridic fundamental al UE), ca statul să fie cât mai puțin prezent în economie, iar „omul nou” să nu presupună transformarea acestuia în robot de bucătărie, supus controlului minții, considerat periculos dacă nu se aliniază unei doctrine și amenințat subtil cu scenariul „1984”?
Oamenii independenți economic nu pot fi controlați ideologic, prin urmare neoprogresismul dinamitează exact fundația autonomiei omenești, libertatea. Liberul arbitru”.
Aceștia sunt oamenii pe care Ilie Bolojan îi introduce în PNL, pulverizând tot ce înseamnă istoria liberalismului românesc! Termenul „Rădăcini” din platforma comercială a domnului Bolojan nu înseamnă acele baze structurale ale liberalilor care au modenizat România, ci sclavia pe care o dorește liberalilor naționaliști, condamnați la categoria „Sclava Isaura”. Cu gura cusută, c-așa-i stă bine democratului? Acum direct, abrupt, până acum prin ghioagele neoprogresiste din presă.
Omoară cu bună știință PNL, cum a omorât, din nepricepere strigătoare la cer pe chestiuni de macroeconomie si refuzul investițional non-german, economia României în ultimul an.
5 trimestre de scădere a consumului! Concentrare pe micro-management, ca la o fermă de vaci! Nu o atitudine de premier al unei țări de 23 de milioane de oameni care are nevoie de investiții și prioritizare, de reforme reale și scăderi cu adevărat ale cheltuielilor statului.
Îi rog pe colegii mei prezenți în sală să facă un efort și să privească realitatea economică și promisiunile făcute acum 11 luni de către cel pe care ei îl consideră Mesia ideologic. El îl văd așa cum este: doar un farseur nepriceput, dar agresiv și încăpățânat. Căruia tare-i mai place să fie lăudat, lustruit, admirat – dovadă e corul antic care-l salută dimineața, îl aduce ceai, cremă de gălbenele, recită ode. Mă bucur ca mă reprezint singur, nu am nevoie să căpușez pe cineva. Bilanț: Peste 100.000 de firme românești închise într-un an!”, a precizat Rareș Bogdan.