A fost arestat ministrul palestinian pentru Afacerile Ierusalimului

Poliția israeliană a anunțat joi că l-a reținut pe ministrul palestinian pentru Afacerile Ierusalimului, Fadi al-Hadami, pentru încălcarea legii care interzice orice activitate politică desfășurată de Autoritatea Palestiniană în orașul Ierusalim, potrivit Al Jazeera.
Filip Stan
26 sept. 2019, 20:15
A fost arestat ministrul palestinian pentru Afacerile Ierusalimului

Ministerul palestinian pentru Afacerile Ierusalimului a informat, prin intermediul unui comunicat, că polițiștii au percheziționat locuința ministrului și l-au reținut ulterior. Autoritatea Palestiniană descrie arestarea lui Hadami ca fiind parte a unei „campanii de hărțuire”.

„Acesta este interogat de către ofițerii de poliție”, a informat Micky Rosenfeld, purtătorul de cuvânt al Poliției, care a refuzat să ofere informații suplimentare despre acest caz. Potrivit Associated Press, și Adnan Ghaith, guvernatorul palestinian al Ierusalimului de Est, este anchetat pentru aceeași faptă.

Mișcarea Fatah, a președintelui Autorității Palestiniene, Mahmoud Abbas, a condamnat arestarea oficialului și a informat că decizia autorităților israeliene de a-l reține pe acesta face parte din acțiunile Israelului de a menține controlul asupra întregului Ierusalim, nepermițând activitatea niciunui oficial palestinian în oraș. Aceasta este cea de-a doua oară în ultimele luni când Al-Hadami este arestat. El a mai fost reținut în luna iunie.

La acea dată, avocatul acestuia a declarat că fusese reținut din cauză că îl însoțise pe președintele din Chile, Sebastian Pinera, în timpul vizitei acestuia la moscheea Al-Aqsa din Ierusalim.

Autoritatea Palestiniană desemnează reprezentanți pentru Ierusalimul de Est, teritoriu ocupat de Israel în 1967 și anexat în 1980. Cu toate acestea, rolul lor este în mare parte simbolic, în condițiile în care Israelul deține controlul asupra întregului oraș.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
UEFA, decizie drastică pentru Florin Prunea după filmarea controversată de la Tiraspol: „E ce trebuie?”
Capital.ro
Pasajul Basarab se redeschide circulației din 7 septembrie. Tramvaiele vor putea circula din nou de la această dată
Playtech.ro
Poți parca mașina în fața propriei porți? Situația în care proprietarul poate fi amendat chiar dacă locuiește acolo
Adevarul
Vacanță în Delta Dunării, pe ape la niveluri record. Guvernatorul Florin Stăneață: „Se poate ajunge în orice punct de interes”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat