A fost descoperită o comoară veche de 1500 de ani. E unică în lume!

Arheologii din Turcia au descoperit o comoară veche de 1.500 de ani, care îl reprezintă pe Regele Solomon călare învingându-l pe diavol.
Irina Dumitrescu
27 nov. 2024, 15:17
A fost descoperită o comoară veche de 1500 de ani. E unică în lume!
imagine cu rol ilustrativ

În timpul săpăturilor din orașul antic Hadrianopolis, situat în nordul Turciei, arheologii au dat peste un talisman datând din secolul al V-lea d.Hr.

Amuletă veche de 1500 de ani, descoperită în Turcia

În acest oraș antic din perioada romană târzie și bizantină continuă săpăturile efectuate de o echipă de cercetare condusă de Ersin Çelikbaş, profesor asistent la Departamentul de Arheologie de la Universitatea din Karabuk.

Profesorul Çelikbaş susține că descoperirea amuletei este un eveniment important pentru arheologia Anatoliei, fiind singura de acest fel descoperită în această regiune a Turciei.

„Regele Solomon este important pentru toate cele trei religii majore. În iudaism și în Evanghelii este prezentat ca un împărat, iar pentru religia islamică este un împărat profet. Imaginea profetului Solomon pe acest pandantiv demonstrează importanța acestuia pentru arheologia anatoliană”, a spus Ersin Çelikbaş.

Citește și Moneda de 50 de bani, o comoară pentru colecționari! Detaliul care îi face pe pasionați să ofere sume frumoase pe bănuț

Ersin Çelikbaş a mai spus că pe pandantiv scrie „Domnul nostru a învins răul”: „Motivul descoperirii acestei incantații chiar în această regiune este legat de poziția militară a Hadrianopolisului. În descoperirile arheologice precedente observasem deja dovezi ale existenței unei unități de cavalerie în zonă”.

Hadrianopolis, așezare străveche din Paflagonia, o regiune antică de pe coasta Mării Negre, situată în partea nordică a Anatoliei, a devenit oraș după ocupația romană. A primit numele de Hadrianopolis în onoarea împăratului roman Hadrian, care a domnit între 117 și 138 d.Hr., și a fost reconstruit în perioada bizantină timpurie. În prezent, situl antic se află în vecinătatea orașului Karabük.

Vezi și Țara de lângă România în care s-a descoperit o comoară a naturii. „Aurul alb” care ar putea salva întreg continentul

 

foto amuletă – Karabük Üniversitesi

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Gigi Becali a făcut planul pentru 2026: „Trei cupe de câștigat”. Exclusiv
Capital.ro
Impozit fix anual pentru mașini. Se introduce de la 1 ianuarie 2026. Cine sunt cei care plătesc obligatoriu
Playtech.ro
Când e obligatorie constatarea amiabilă, de fapt, și când trebuie poliția în cazul unui accident. Greşeala făcută de mulţi şoferi
Adevarul
Adevăratul An Nou românesc: sacrificii, pluguri, zei. Revelionul băgat de comuniști în casele românilor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Noi creșteri de prețuri în 2026! Se majorează, de la 1 ianuarie, accizele la bere, vin, alcool şi combustibili
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend