A fost eliberat sergentul israelian Gilad Shalit

Soldatul israelian Gilad Shalit, eliberat de Hamas după mai mult de cinci ani după ce a fost răpit, se află pe teritoriul israelian. Potrivit postului de televiziune Channel 2, el este în stare bună de sănătate.
Romania TV
18 oct. 2011, 10:15
A fost eliberat sergentul israelian Gilad Shalit

Soldatul israelian Gilad Shalit, a fost eliberat marţi, la capătul a cinci ani de captivitate.

Militarul în vârstă de 25 de ani a spus că ar fi foarte fericit dacă mii de deţinuţi palestinieni aflaţi încă în Israel ar putea fi eliberaţi pentru a se întoarce la casele lor.

Israelianul a mărturisit într-un interviu că îi lipseşte să discute cu oameni normali şi să povestească despre experienţa prin care a trecut. „Am multe de făcut când sunt liber”, a adăugat el.

„În mod clar îmi lipseşte mult familia şi mi-e dor şi de prieteni”, a precizat Shalit.

În interviul acordat, soldatul a precizat că a fost anunţat că va fi eliberat în urmă cu o săptămână. El a simţit că este ultima sa şansă.

Soldatul israelian Gilad Shalit, eliberat de Hamas după mai mult de cinci ani după ce a fost răpit, se află pe teritoriul israelian. Potrivit postului de televiziune Channel 2, el este în stare bună de sănătate.

Soldatul israelian Gilad Shalit, ţinut prizonier în Fâşia Gaza din 2006, a fost predat Egiptului, în schimbul a 477 de deţinuţi palestinieni aflaţi în închisorile israeliene, relatează Al Jazeera. El a fost preluat ulterior cu reprezentanţi ai armatei israeliene.

Israelul şi Hamasul au aprobat săptămâna trecută eliberarea în două etape a 1.027 de deţinuţi, inclusiv câteva sute condamnaţi la închisoare pe viaţă pentru atacuri asupra israelienilor.

Prima tranşă – 477 de deţinuţi – sunt eliberaţi marţi. A doua etapă urmează să aibă loc tot anul acesta.

O parte dintre cei eliberaţi sunt lideri sau activişti importanţi din Hamas.

În închisorile israeliene se află circa 5.000 de palestinieni – o parte dintre ei fiind condamnaţi de infracţiuni grave, dar alţii nu au fost puşi sub acuzare.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Sportiva celebră care în realitate ar fi bărbat! A fost catalogată drept ”cea mai puternică femeie din lume”, dar adevărul a ieșit la suprafață
Capital.ro
Cine l-a creat pe Călin Georgescu? A beneficiat de sprijin intern: Nu a fost construit de ruși!
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Vali Crețu și-a DISTRUS un coechipier după eșecul suferit de FCSB: 'Ăla doarme acolo, ce să facem?!'
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care așteaptă salariile pe final de an. Ministerul Finanțelor confimă ce se întâmplă cu plățile
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne