A fost făcută de râs de angajaţii de la Drumuri Naţionale: „Dacă doriţi să o anunţaţi că şi-a pierdut actele şi gunoiul, o găsiţi aici”

Lucrătorii Secţiei Drumurilor Naţionale (SDN) Târgu-Jiu au început să facă pe detectivii, pentru a stopa aruncarea gunoaielor pe marginea şoselelor sau chiar în parcările amenajate.
Alina Costache
17 iul. 2018, 15:05
A fost făcută de râs de angajaţii de la Drumuri Naţionale:

Aceştia scotocesc prin deşeuri şi reuşesc, de multe ori, să găsească o serie de elemente care-i ajută la identificarea celor care îşi aruncă resturile. Apoi, reprezentanţii SDN Târgu Jiu le prezintă pe Facebook numele celor care şi-au „pierdut” gunoaiele.

Aşa s-a întâmplat şi în urmă cu câteva zile, când drumarii au reuşit să dea de urma a doi făptaşi care au aruncat deşeuri într-o parcare amenajată pe Drumul Naţional 67, după care au postat pe pagina de Facebook informaţii cu privire la aceştia.

În urmă cu o zi, angajaţii de la Drumuri şi Poduri au postat pe Facebook fotografia unei tinere ale cărei date de identificare le-au găsit în gunoiul abandonat într-o parcare. „L.E. postarea a ajuns la domniţă, a luat deja măsuri, şi-a şters poza cu masina de pe pagină.  Facebook şi-a făcut datoria, mulţumim prietenilor paginii care ne-au ajutat să o identificăm pe proprietara maşinii. Dacă doriţi să o anunţaţi că şi-a pierdut actele şi gunoiul în parcare o găsiţi aici (n.r. – urmat de linkul către profilul pesonal de Facebook al tinerei)”.

„Le-am atras atenţia că până la urmă îi prindem” „Găsim mereu gunoaie aruncate pe marginea drumurilor şi chiar în parcările amenajate. Le-am atras atenţia, că până la urmă îi prindem, că-i identificăm. Nu se poate aşa ceva. Am adunat gunoaiele de acolo sâmbătă, iar duminică am găsit altele. Am găsit facturi şi bonuri de casă, documente de ciruclaţie priovizorie pe numele unei domnişoare frumoase şi elegante. Spune că nu le-a aruncat ea, dar a venit cineva la mine în casă să ia gunoiul şi să-l arunce. Nu putem face mai multe, decât să prezentăm toate aceste aspecte. Nu putem să desfiinţăm parcările ca să nu se mai arunce gunoaie”, a spus Ion Tudor, şeful Secţiei Drumurilor Naţionale Târgu Jiu, potrivit adevarul.ro.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka reacționează în scandalul momentului. Ce a spus sportiva după ce a fost acuzată că ar avea ”un nivel ridicat de testosteron”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Dispozitivul care creşte temperatura în casă dacă ai sobă. Consumi mai puţine lemne aşa
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Incredibil cum a reușit un turist dornic să vadă târgul de Crăciun din Craiova să ajungă, din greșeală, în Polonia: „Am căutat zboruri...”
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Cerere crescută pentru consultații de psihiatrie în România. Problemele psihice, în top 3 afecțiuni pentru care românii merg la medic DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu