A fost MĂCEL: 15 morţi în urma unor atacuri aeriene

Cincisprezece rebeli au murit marţi în atacuri aeriene ale Rusiei într-o regiune care nu se află sub controlul regimului de la Damasc, în nord-vestul Siriei, a transmis Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), informează AFP.
Iulian Tudor
03 iul. 2019, 09:32
A fost MĂCEL: 15 morţi în urma unor atacuri aeriene

Aviaţia rusă a luat ca ţintă un post militar al rebelilor în satul Madaya, în sudul provinciei Idlib, conform OSDO.

Cincisprezece membri ai forţelor proregim şi patru jihadişti şi rebeli au fost de asemenea ucişi în timpul unor confruntări la marginea provinciei, a mai transmis OSDO.

Această regiune, care cuprinde o mare parte din provincia Idlib, precum şi sectoare din provinciile vecine Hama, Alep şi Latakia, a făcut obiectul unui acord în 2018 între Ankara, susţinătoare a rebelilor activi în zonă, şi Moscova, menit a crea o ‘zonă demilitarizată’, dar care nu a fost niciodată aplicat în integralitate.

De la sfârşitul lunii aprilie, regimul de la Damasc şi aliatul său rus şi-au intensificat atacurile asupra acestei regiuni, omorând peste 500 de civili, conform OSDO, care dispune de o reţea largă de surse în Siria.

Atacurile de marţi au survenit la o zi după cele derulate de SUA, vârf de lance al coaliţiei internaţionale antijihadiste, împotriva unor lideri ai grupării Hurras al-Din (HAD), legată de Al-Qaida, în aceeaşi regiune.

Declanşat de reprimarea manifestaţiilor, conflictul din Siria a atras implicarea mai multor actori regionali şi internaţionali, în afară de grupurile jihadiste. Războiul a făcut peste 370.000 de morţi şi a dus la strămutarea a milioane de persoane.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Bianca Giurcanu a împlinit 31 de ani! Cum a fost surprinsă fosta concurentă de la Survivor de soțul ei
Fanatik.ro
Cauza morţii lui Gabriel Mureşan! Dezvăluiri emoţionante despre fostul căpitan al CFR-ului: „Sunt devastată, încă aștept să nu fie real”
Capital.ro
Adrian Negrescu avertizează: Economia României a intrat într-o „Epocă de Gheață”. Ce urmează până în 2028
Playtech.ro
Cât costă taxele de drum în Grecia în 2026. Tot ce trebuie să știi înainte să pleci cu mașina
Adevarul
„Ia ce ai şi du-te şi omoară-i”. Plan de asasinat la comandă în Țăndărei: patru bărbați au deschis focul asupra a doi rivali
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimele cuvinte ale lui Gabi Mureșan înaintea tragediei. Preotul care a încercat să-l salveze a povestit tot: „Cred că nu mai pot”
iamsport.ro
Fostul atacant l-a desființat pe Ion Țiriac, dar a fost contrat dur: ”D-aia nu ați făcut voi miliarde?”
MediaFlux
Putin vizează România! Rusia vrea să extindă războiul din Ucraina!
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?