A început procesul poliţistului care l-a omorât pe americanul George Floyd. Care sunt acuzaţiile care i se aduc

Procesul poliţistului alb acuzat de uciderea afro-americanului George Floyd a început marţi cu selecţia juraţilor, la nouă luni după drama care a deschis o amplă dezbatere despre rasism în SUA.
George Russo
09 mart. 2021, 19:31
A început procesul poliţistului care l-a omorât pe americanul George Floyd. Care sunt acuzaţiile care i se aduc

A început procesul criminalului lui George Floyd. Tribunalul din Minneapolis (nordul SUA) a iniţiat această procedură delicată cu o zi întârziere din cauza incertitudinilor cu privire la acuzaţiile contra lui Derek Chauvin, care a fost eliberat în octombrie anul trecut în schimbul unei cauţiuni de 1 milion de dolari.

La 25 mai 2020, acest poliţist alb a rămas cu genunchiul pe gâtul unui american de culoare timp de aproape nouă minute. Înregistrarea video a faptei, devenită virală, a declanşat manifestaţii de amploare împotriva rasismului şi violenţelor poliţieneşti în întreaga lume.

Îmbrăcat într-un costum gri şi o cămaşă bleu, Derek Chauvin s-a prezentat marţi în sala de tribunal, unde este separat cu un panou de plexiglas de avocatul său, Eric Nelson, scrie Agerpres.

Pentru moment, bărbatul în vârstă de 44 de ani, dintre care 19 ani în serviciul poliţiei din Minneapolis, este acuzat de „crimă de gradul doi”, ceea ce exclude premeditarea, dar implică intenţia de a ucide, şi de „omucidere involuntară”.

A început selecţia juraţilor pentru procesul secolului din America

Un al treilea cap de acuzare, „crimă de gradul al treilea” – mai uşor de dovedit întrucât nu mai există noţiunea de „intenţie”, ci trebuie probate doar violenţele voluntare care au provocat decesul – face obiectul unui ultim recurs. Acuzarea a reclamat luni că începerea procesului în timp ce chestiunea rămâne în suspensie nu face decât să pericliteze întreaga procedură judiciară.

Totuşi, judecătorul Peter Cahill a decis marţi că este timpul ca procesul să înceapă, prima fază fiind interogarea mai multor potenţiali juraţi.

Prima persoană interogată a fost o femeie, de origine străină, care a recunoscut că este la curent cu dosarul în cauză. George Floyd a repetat ‘nu pot să respir’ şi poliţistul şi-a ţinut în continuare genunchiul pe gâtul lui, şi-a amintit femeia. ”A fost la televizor zile întregi”, a adăugat ea.

Selecţia juraţilor ar urma să dureze trei săptămâni. Deschiderea dezbaterilor pe fond este prevăzută pentru 29 martie.

Citeşte şi: Tatăl lui Meghan, atac dur la Prinţul Harry, după interviul de la Oprah: „Toţi facem greşeli, dar niciodată n-am jucat biliard dezbrăcat şi nu m-a îmbrăcat ca Hitler”

 

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„O să mori! Nu mai sta pe bancă!”. Toți doctorii i-au spus lui Mircea Lucescu înainte de Turcia – Romania să renunțe la antrenorat de urgență
Capital.ro
Ajutor de deces 2026. Se plătesc mai mulți bani pentru înmormântare din 30 martie. Cine ia doar jumătate
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Un antrenor român important, interzis la națională: ”Niciodată!”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare pentru români. Ilie Bolojan și Nicușor Dan dau semnale ferme pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj