A încetat din viaţă poeta americană Louise Glück, laureată a Premiului Nobel pentru Literatură

A primit titlul Poet Laureat al Statelor Unite în 2003-2004 şi a fost distinsă cu Medalia Naţională pentru Ştiinţe Umaniste a Statelor Unite, înmânată de preşedintele Barrack Obama în 2016.
Irina Dumitrescu
14 oct. 2023, 12:14
A încetat din viaţă poeta americană Louise Glück, laureată a Premiului Nobel pentru Literatură

Poeta americana Louise Glück, laureată a Premiului Nobel pentru Literatura, a decedat la vârsta de 80 de ani, a confirmat vineri prestigioasa Universitate Yale, la care a predat scriitoarea, relatează AFP.

Originară din New York, considerată una dintre cele mai importante figuri ale poeziei americane, Louise Glück a fost recompensată de către Academia Suedeză în 2020, devenind cea de-a 16-a femeie căreia i s-a acordat acest premiu pentru literatură.

Poezia ei, plină de candoare, explorează temele familiei şi ale copilăriei cu o ”voce inconfundabilă” şi cu o ”frumuseţe austeră”, a argumentat Academia Suedeză, potrivit Reuters.

Presa românească este în doliu! Celebra jurnalistă a plecat printre îngeri: „A venit, a jucat rolul vieții ei și a plecat”
Poemele ei sunt, în mare parte, scurte, de mai puţin de o pagină. Comparând-o cu alţi autori, Academia a spus că Gluck se aseamănă cu poeta din secolul al XIX-lea Emily Dickinson datorită ”severităţii şi reticenţei de a accepta principiile simple ale credinţei”.

Jonathan Galassi, editorul lui Gluck de la Farrar, Straus and Giroux, care a confirmat presei decesul poetei nu a dezvăluit cauza morţii.

Profesoară de engleză la Universitatea Yale, Gluck a intrat în atenţia criticii odată cu colecţia ei de poeme din 1968 intitulată ”Firstborn” şi a devenit ulterior una dintre cele mai celebrate poete şi eseiste din America contemporană.

Louise Gluck a fost recompensată cu premiul Pulitzer în 1993 pentru prima sa colecţie de poezie, ”The Wild Iris” – poemul care dă titlul volumului abordează tema suferinţei şi evocă, în imagini, lumea naturală.

Ami este în doliu, anunţ trist pe Facebook: „Nu o mai pot îmbrățișa, dar o vor îmbrăţişa îngerii”
Autoarea unei poezii inspirate din experienţa personală, Louise Gluck, care a divorţat de două ori şi a suferit de anorexie în tinereţe, a explorat teme universale care au rezonat cu cititorii din Statele Unite şi nu numai.

A primit titlul Poet Laureat al Statelor Unite în 2003-2004 şi a fost distinsă cu Medalia Naţională pentru Ştiinţe Umaniste a Statelor Unite, înmânată de preşedintele Barrack Obama în 2016.

A publicat 12 colecţii de poezii şi mai multe volume de eseuri. S-a născut în oraşul New York în 1943.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Fiica marelui Amza Pellea a răbufnit la adresa unuia dintre liderii galeriei lui Dinamo: „Imaginea tatălui meu nu poate fi folosită la așa ceva! Cât trăiesc… v-ați găsit nașul!”
Capital.ro
Schimbare la pensiile românilor. Ilie Bolojan, anunț despre fondurile de pensii: Va fi un câștig!
Playtech.ro
O nouă simulare pentru Evaluarea Națională 2026. Elevii care au lipsit în martie mai au o șansă
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
Se deschide complet Strâmtoarea Ormuz. Trump mulțumește Iranului
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj