ULUITOR: A murit la 14 ani din cauza unui tampon

O adolescentă din Marea Britanie a murit din cauza unei infecții extrem de rare, după ce a utilizat pentru prima dată un tampon. Familia fetei a declanșat o campanie de informare cu privire la riscurile pe care le prezintă utilizarea tampoanelor.
Alina Costache
17 nov. 2013, 15:47
ULUITOR: A murit la 14 ani din cauza unui tampon

„Natasha a murit din cauza unui șoc toxic după ce a utilizat pentru prima dată un tampon. Într-adevăr, există riscul de a intra în șoc toxic dacă folosești un tampon prea mult timp, dar Natasha a respectat instrucțiunile de pe pachet și l-a utilizat corect”, au postat pe contul de Facebook părinții fetei, potrivit Daily Mail, citat de EVZ.ro.

Inițial, medicii au crezut că Natasha a murit din cauza unei septicemii, sindromul șocului toxic afectând, în Marea Britanie, doar 40 de oameni pe an. În general, acest sindrom apare atunci când stafilococul auriu sau bacterii streptococe, care trăiesc la nivelul pielii, ajung în sânge și produc toxine periculoase.

„Am simțit că, în memoria Natashei, trebuie să-i ajutăm pe oameni să înțeleagă ce înseamnă sindromul șocului toxic și cum poate fi evitat”, au mai precizat părinții adolescentei pe Facebook.

Citeşte şi:Medicii au UCIS-O: Cum a murit Natasha la 16 ANI pentru că specialiştii NU I-AU DEPISTAT BOALA

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Denise Rifai a făcut primele declarații după ce Cătălin Măruță a preluat emisiunea Furnicuțele, de pe Antena 1! Mesaj emoționant
Fanatik.ro
Omul care a scris istorie pentru Dinamo l-a sunat în direct pe Horia Ivanovici. A vrut să-i spună gluma zilei: „Se devalorizează leul!”
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 12 august. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Cătălin Măruță revine pe micul ecran. Va prezenta „Furnicuțele” la Antena 1. Denise Rifai se retrage din emisiune
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru este unul din tinerii care a fost spulberat de mașină, în Brașov. Urma să împlinească 27 de ani peste 10 zile: „Drum lin spre cer, iubirea mea”
iamsport.ro
Dragomir, verdict sceptic despre atacantul transferat în SuperLiga: ”Jucătorii de mare valoare au stabilitate”
MediaFlux
Zelenski caută pace pentru Ucraina. Președintele a predat negociatorilor americani propuneri pentru încheierea războiului cu Rusia
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat